| andreeas a întrebat:

Buna seara,

Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste rezultatul unei ecografii de sarcina (26 saptamani). In acest rezultat apare: "Numeroase anse de cordon anterior fetei". Imi puteti spune ce inseamna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita caci nu-i nimic care sa te sperie, este vorba de cordonul ombilical care leaga bebelusul de placenta si care este putin cam lung si, fiind un spatiu mic, s-a plicaturat, s-a adunat, cum este normal, in fata burticii micutului. Daca era ceva anormal erai avertizata si, eventual, supusa si altor investigatii. Nu-ti fa griji degeaba caci nu face bine la bebe.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nimic grav, cordonul ombilical e lung, si bebelusul ar putea sa si-l infasoare in jurul gatului, ceea ce ar impune cezariana. Dar sarcina e prea mica pentru a putea spune daca va fi cazul sau nu.