| rumi36 a întrebat:

Salut TPU.
Acum 2 ore am fost sa fac testul PCR,nu am niciun simptom specific covid, decat tusesc putin si imi curge nasul.
Trebuie sa stau in izolare pana primesc rezultatul?(nu sunt sigura ca am covid, nici nu prea cred)

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuia sa îi intrebi dar cum te panichezi la orice e treaba ta, esti racită ce te a facut sa crezi ca ai covid?

| VoidEternal a răspuns:

Tusea si faptul ca iti curge nasul sunt fix simptome specifice covid.
That being said, te izolezi doar dupa ce ai rezultatele, daca e cazul.

| KR0N5TADT a răspuns (pentru VoidEternal):

Sunt specifice și altor tipuri de infecții virale. Nu mai păpa rahățel.

| VoidEternal a răspuns (pentru KR0N5TADT):

Și am zis eu că nu ar fi?

| mont a răspuns:

Nu mai exista izolare obligatorie in caz de covid, stai doar dacă vrei indiferent dacă astepti rezultatul, esti negativ sau pozitiv.