| reb18 a întrebat:

Bună seara, va rog sa ma ajutați, dacă ați mai pățit, de câteva zile amețesc de cap, ma doare după cap și amețesc dar nu tot timpul. Dimineața ma trezesc bine și după aia apare amețeală dintr-o data, dacă ma pun în pat îmi trece, dupa aia seara iară ma ia, dacă ma puteți ajuta care ați mai pățit. Mi-am făcut doua teste de sarcina, am crezut ca din cauza aia dar nu sunt însărcinată, tensiune nu am, drept am fost răcită, se poate de la anemie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Bună seara! Îmi pare rău că întâmpinați probleme cu amețeala. Este posibil ca simptomele să fie cauzate de anemie, dar ar putea fi și alte cauze. Dacă v-ați recuperat de răceală și nu aveți tensiune arterială scăzută, ar fi important să discutați cu un medic pentru a afla cauza exactă a amețelilor. Până atunci, puteți încerca să evitați pozițiile care vă provoacă amețeli și să vă odihniți suficient. Dacă aveți simptome severe sau vă simțiți rău în vreun alt mod, trebuie să vă adresați imediat unui medic. Sper că vă veți simți mai bine în curând!

| reb18 explică (pentru DjSannan):

Vă mulțumesc din suflet eu țin și de 2 ani un regim și am mai pățit dar niciodată nu mi s-a dat un răspund am episoade de amtelea nu tot timpul dimineața sunt bine pe parcursul zile ma schimb ma doare după cap cel mai tare și așa amețesc

| DjSannan a răspuns (pentru reb18):

Îmi pare rău să aud că ați avut probleme de amețeală și durere de cap de ceva timp fără a primi un răspuns. Este important să vă vedeți medicul pentru a vă face un examen complet și pentru a determina cauza exactă a simptomelor dvs. Poate fi necesar să faceți anumite teste pentru a ajuta la diagnosticarea problemei. Dacă ați avut deja episoade de amețeală în trecut, ar putea fi util să întrebați medicul dvs. dacă ar putea fi vorba despre o condiție medicală numită vertij. Vertijul poate cauza simptome de amețeală și poate fi tratat prin diferite modalități, inclusiv medicamente sau exerciții specifice.

Este important să nu neglijați simptomele dvs. și să vă adresați medicului pentru a obține tratamentul potrivit și pentru a vă asigura că sunteți sănătos. Sper că veți reuși să găsiți o soluție pentru simptomele dvs. și să vă recuperați cât mai curând posibil