| MalitaBujo a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala si inca nu mi-am facut un program, adica nu stiu cum sa-l fac sa fie ok. Am 15 ani, 1.73 inaltime, 67 kg. Daca imi puteti da un program L-S, ar fi de mare ajutor! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Pai esti perfet adica ai o greutate si o inaltime destul de buna.
Cel mai bine incepi cu cineva ( prieten ) crede-ma altfel te vei lasa.
http://www.tpu.ro/......nic-mersi/

| MalitaBujo explică (pentru OnuOnulică):

Desigur, ma duc cu un amic. Practic el m-a chemat la sala...
Multumesc.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La sală mergi după împlinirea vârstei de 16 ani!
Pa, pa.

| EllaMazerschi a răspuns:

.ZIUA 1

PIEPT + TRICEPS
1. Impins din culcat cu bara: 4×16-12 – ( patru seturi a câte 10 – 12 repetări în set )
2. Impins din inclinat cu bara: 3×10-12
3.fluturari cu gantere: 3×10-12
TRICEPS

4. Extensii cu bara din culcat: 3×10-12
5. Extensia bratelor cu o gantera, de la ceafa, din şezând: 2×8-10
ZIUA 2

PICIOARE + UMERI
7. Genuflexiuni cu bara: 4×20-12
8. Fandari cu gantere: 2×12
UMERI
9. Ridicari laterale cu gantere: 3×12
10. Impins de la ceafă cu bara din poziţie aşezată: 3×12
11. Fluturari cu gantere din poziţie semi-indoiat (pentru deltoizii din spate 3×12
ZIUA 3

SPATE + BICEPS
12. Tractiuni la bara fixa: 2×15-12

BICEPS
15. Flexii din stând cu bara 4×12
16. Flexii din înclinat cu ganterele 3×12
17. Flexii concentrate din sezut cu gantera 2×14... daca ti se pare prea greu, o poti lua mai usurel in primele saptamani

| NoThanks a răspuns:

Salut. De la aceasta varsta ar fi bine sa incepi sa faci sala, pentru ca o sa te dezvolti repede pentru inceput. Eu iti recomand sa mergi luni, miercuri si vineri. Dupa acest program merg eu la sala si imi merge bine. Bafta! big grin

| Rodica6666 a răspuns:

Fiind minor, ai putea sa mergi de doua ori pe saptamana...

| Ady's_Adryan_1994 a răspuns:

Pentru tine ar fi ok sa te duci de max 4 ori pe saptamana... dar sa stii ca daca tragi deasupra capului nu o sa te mai inalti...