| kicsihari23 a întrebat:

Daca ma apuc sa fac sala de 3 ori pe saptamana timp de 5 luni o sa ma opresc din crestere? am 16 ani, 1.73 inaltime Vreau raspunsuri doar de la cunoscatori.

Răspuns Câştigător
| TheGeorgeGeo a răspuns:

Salut si eu 16 ani 1, 83 m am apucat de vre o 2 luni de sala si trebuie sa stii doar cateva elemente, in primul rand evita orice exercitiu care iti solicta coloana cum ar fi ridicatu de jos, cand faci biceps nu sta in picioare stai p un scaun, la fel execitiul pentru trapez renunta de tot la el deorece pana la 18 ani suntem in crestere si ne formam oasele, si apropo dupa fiecare antrnament e bine sa faci pauza deci e bine cum ai zis de 3 ori p saptamana ar fi ideal sa faci luni-miercuri-vineri deoarece muschi nu cresc cand depui efort maxim ci atunci cand dormi, sfatul meu ar fi sa dormi dupa antrenament si daca vrei exercitii de crestere ar fi: mersul p bicicleta(deoarece iti solicita la maxim muschiul piciorului-ti l intinde) agatatul de bara fa 4 serii a cte 2 min fiecare inotul daca ai avea unde acum(iti solicita articulatiile si incheieturiile foarte mult) loviturile de picior la sac(20 lovituri p zi) sper ca o sa te ajute muult noroc in a devenit fotomodel laughing

1 răspuns: