| BuLaNNNeL a întrebat:

Bună seara. Vreau să vă întreb (probabil e puțin ridicolă întrebarea, dar totuși) vreau să ştiu la ce riscuri m-am expus pufăind aproape o jumătate de țigară normală (tutun de pe net). Nu am ținut în piept sau să inghit fumul ( sau habar n-am care sunt termenii laughing ) pur şi simplu trăgeam câte un fum îl țineam 3-4 secunde în gură după care il expiram, am repetat asta de vreo 4-5 ori. Mi-e scârbă de mine pentru treaba asta, m-am amețit cu prietenii şi m-a mancat undeva să trag şi eu. M-am ferit şi o să mă feresc cât pot de tutun, alcool pentru că fac sport si vreau o viață cât de cât decentă dpdv al sănătății.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MCRgurl a răspuns:

Daca zici ca au fost tigari normale, care se fumeaza zilnic peste tot si ai tras doar 4-5 fumuri, nu cred ca ai cauzat vreo dependenta.Si nici vreo problema de sanatate sau ceva, nu ai fost expus pentru un timp indeajuns de indelungat incat sa patesti ceva.Dar sa stii ca tigarile nu aduc absolut nimic bun.Doar probleme de sanatate, dependenta si bani cheltuiti.E bine ca ai realizat cat de rau e sa faci asa ceva.Te sfatuiesc sa nu mai incerci niciodata, mai ales ca esti si sportiv. Daca totusi simti nevoia sa mai fumezi, vorbeste cu cineva despre asta si te rog eu, nu te lasa sa ajungi in postura in care nu poti sa stai fara tigari.

| BuLaNNNeL explică (pentru MCRgurl):

Stau pe langa fumători răruț dar stau, dar nu fumez si nu voi fuma. Sunt prost rau, n-am mai consumat alcool de 3 ani, nici macar sucuri sau cafea sau energizante intelegi tu si nici nu voi consuma mi-e scarba de mine rau de tot, daca as putea m-as bate.

| MCRgurl a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Gandurile astea nu isi au locul in mintea ta.Aia e, banuiesc ca esti adolescent.Se intampla sa fii atras de lucruri de genul.E bine ca ai realizat ca nu e un lucru bun pentru tine si ca a fost o greseala.Meriti respect ca nu ai de gand sa iti faci un obicei din asta.Si crede-ma, eu am un frate o sora si doi parinti si absolut toti fumeaza.Am stat in preajma fumului de tigara si a tigarilor in general toata viata mea si nu am avut niciodata tentatia de a ma apuca de fumat.Ba din contra, ma scarbeste faptul ca unii aleg sa se imbolnaveasca singuri si sa isi distruga plamnii perfect sanatosi pentru un obicei atat de lipsit de sens precum fumatul.

| BuLaNNNeL explică (pentru MCRgurl):

Am 19 ani si Nu sunt si N-am fost atras de treaba asta. Am spus ca stau printre fumători pentru ca la fel ca si tine, tata este fumător înrăit, mi-am pierdut prieteni si vecini cu boli de nu vreau sa le dau numele in mare parte provocate de tutun. Cum sa merit respect? Prostii merita respect la 2m sub iarbă in rest Dzeu cu mila. Am tras si trag de mine ca de o j_ _ _ă zi de zi, ca să ajung la o forma frumoasă, sa fiu sănătos, am fost un aschilopat, un copil slab rau care a petrecut destul de mult timp prin spitale, ca sa ajung eu azi sa ma pi#$ pe 3 ani de muncă. Sunt constient ca nu am făcut o "crima" si dramatizez dar doar eu stiu cat am tras de mine. Iti multumesc pentru timpul pierdut cu mine, ambitia mea este un defect pentru ca este peste limita normalului si nu voi ajunge sa-mi dau banii, sa-mi stric sanatatea pe asa ceva. Ziua care tocmai s-a sfarsit o voi insemna ca pe un doliu, un moment de rătăcire care m-a înrăit si mai tare. Va multumec tuturor pentru raspunsuri.

| MCRgurl a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Iti admir foarte mult gandirea si modul de exprimare.Si da, iti inteleg reactia.Pentru ca ai facut o alegere gresita si asta te dezamageste pe tine insati.Dar e ok.Macar stii ca alta data nu o vei face.Continua tot asa.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evita pe viitor sa mai fumezi si sa bei alcool, esti mult prea mic si-ti afacteaza sanatatea.
Evita sa mai te intalnesti cu prietenii care au o asemenea influenta asupra ta, in felul asta te pastrezi sanatos, mai ales ca stii cat de usor de convins de altii.

| BuLaNNNeL explică (pentru Violleta2022):

Nu m-au convins ei, ma cunosc, stiau ca nu consum au fost si mirați de fapta mea, nu sunt usor de influențat doar ca habar n-am ce a fost in capul meu. In momentul asta m-as bate singur.

| AlexCristi97 a răspuns:

Absolut niciun rist. Orice cantitate mai mica de 1 tigara la 3-4 zile nu afecteaza absolut deloc.

| HLucian a răspuns:

Momentan nu cred ca te-ai expus la un risc anume, sanse mici sa ti se starneasca o dependenta de la 5 fumuri. Daca nu vei mai face asta.e okei. Ma bucur ca ai constientizat asta, succes!

| BuLaNNNeL explică (pentru HLucian):

Stau pe langa fumători răruț dar stau, dar nu fumez si nu voi fuma. M-am amețit, sunt prost rau, n-am mai consumat alcool de 3 ani, nici macar sucuri sau cafea sau energizante intelegi tu si nici nu voi consuma mi-e scarba de mine rau de tot, daca as putea m-as bate.

| HLucian a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu rezolvi nimic, nu trebuie sa iti fie greata de tine, fii multumit de faptul ca ai constientizat si de faptul ca gandirea ta este una sanatoasa.