| Cameliaaa03 a întrebat:

Buna seara, va doresc am o intrebare la care nu am gasit exact raspunsul si ma intreb daca mai sunt fete/femei care au mai patit. Eu cu sotul meu avem o fetita de 1 anisor, recent am incercat si la al 2-lea,numai ca dupa mai multe incercari,nu ne-a iesit nimic, iar la cateva zile... cand incepusem sa speram a aparut menstruatia, am tot incercat si dupa, si inainte. Intrebarea mea este, se poate ramane insarcinata, inaintea menstruatiei sau in timpul ei, sau chiar daca nu sunt la ovulatie? Tin sa precizez ca nu o am regulata. Tine cate 7-8 zile. Vine la 32-38-25 de zile...pun aceasta intrebare deoarece mi s-a oprit menstruatia si acum este un sange foarte deschis la culoare si foarte putin in cantitate. Exista sanse sa imi fac sperante? Ultimul contact sexual l-am avut pe data de 6 iar menstra a venit pe data de 8.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Sanse de sarcina exista doar in perioada fertila.
Din pacate, tu ai cicluri neregulate, chiar dereglate din moment ce unul poate avea lungimea de 25 de zile, iar altul de 38.Acest lucru face imposibila calcularea perioadei fertile.Ai putea detecta ziua ovulatiei cu teste de ovulatie, dar nu cred ca veti rezolva mare lucru, deoarece un ciclu dereglat poate insemna ca exista si cicluri anovulatorii, iar fara un ovul, nu se poate forma o sarcina.

Deoarece astfel de simptome sunt cauzate de dezechilibre hormonale, mergi la endocrinolog.
Aceleasi dezechilibre pot si vor cauza si afectiuni ale aparatului reproducator, cel mai des intalnit fiind sindromul ovarelor polichistice.Ori cu un aparat reproducator compromis si cu sanatatea nu tocmai perfecta, nu numai ca va fi foarte greu sa obtineti o sarcina, dar daca o veti obtine la un moment dat, exista riscuri ridicate de avort spontan sau nastere prematura.

Nu stiu cum erau ciclurile tale inainte de prima sarcina, dar in mod cert, acum ar fi cazul sa consulti atat un endocrinolog, cat si un ginecolog, iar ambii medici vor colabora in a-ti oferi tratamentul adecvat pentru rezolvarea problemelor tale.

Multa sanatate!

| Cameliaaa03 explică (pentru Floridori):

Am inteles, va multumesc frumos❤️

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca ati incercat sa faceti un copil taman inainte de menstruatie, daca spui ca ti-a venit mentra in cateva zile...deci ati avut sex numai in perioada nefertila.

Cand nu ai ciclul regulat, nu se poate calcula perioada fertila sau ovulatia, de aceea este indicat sa ai sex ZILNIC, dupa ce se termina menstruatia, pana la urmatoare menstruatie si in felul asta nu ai cum sa ratezi ovulatia. succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun, OVULATIA se produce in general in mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, dar asta este valabil doar pentru femeile cu cilu regulat.
Pentru cele cu ciclu neregulat, este recomandat sexul asa cum ti-am spus, zilnic ca sa nu ratezi perioada de 24 de ore cand se produce ovulatia.

| Cameliaaa03 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos❤️

| Floridori a răspuns (pentru Cameliaaa03):

Cu mare drag!
Multa sanatate si succes! happy

| Salut2020 a răspuns:

Cred ca cel mai bun lucru pe care ai putea sa il faci ar fi sa iei legatura cu medicul ginecolog si sa ii explici situatia deoarece el va stii cel mai bine, stiu ca iti era mai usor sa primesti un raspuns aici dar cel mai bine ar fi sa consulti medicul ginecolog, el nu doar ca va stii rezolvarea dar va stii si cauza.

| Cameliaaa03 explică (pentru Salut2020):

Vă mulțumesc frumos