| Dayana98 a întrebat:

Ieri mi s-a terminat menstruatia, azi am avut o slaba scurgere de sange apoi s-a oprit, sangele era aproape rozaliu.Mentionez ca luna aceasta am suferit de cistita si cu 5 zile inaintea de a se incepe menstra am avut contact sexual neprotejat(a ejaculat afara). Scurgerea de la ce putea fi?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai fost cinstită?

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil a reprezentat ultimele resturi ale unei menstruiatii incomplete sau manifestari ce pot sa apara chiar si dupa 1 sau 2 zile dupa. In urma unui contact sexual intretinut cu 5 zile inainte de pornirea menstruatiei nu se poate forma o sarcina, acest lucru fiind demonstrat atat stiintific cat si medical ca fiind IMPOSIBILA. Menstruatia intotdeauna reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% a fost eliminat din organism ENDOMETRUL devenit inutil, in care ar fi urmat sa se fixeze sarcina daca aceasta ar fi luat nastere in ciclul menstrual abia terminat. Multa sanatate.

| Dayana98 explică (pentru corbulalbrosu):

Eu niciodata nu am avut asa ceva, tot timpul dupa terminarea menstruatie apareau scurgeri maronii si apoi treptat deja se faceau albe
azi tot asa a fost, au fost maronii dimineata, pe la ameaza deja erau albe, si acum seara am avut scurgeri chiar de tesuturi de sange
tare mi-e frica sa nu fie acel spot de implantare a embrionului sadsad

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dayana98):

Cate zile a durat mnstruatia? In ce mod s-a manifestat, cum a decurs fluxul zilnic de scurgere a menstrei? Sangerarea provocata de NIDATIE apare foarte rar si daca chiar se produce se manifesta prin scurgerea amaxim 2-3 picaturi de sange curat imposibil de confundat cu sangele menstrual.

| Dayana98 explică (pentru corbulalbrosu):

De obicei 6 zile, luna asta 5
fluxul a fost mediu,de obicei in primele zile scurgerele erau mai dese,dar luna aceasta nu foarte dense
in prima zi am avut dureri enorme de spate si de burta
dar dupa ce s-a terminat,am ajuns deja sa am scurgerile cele albe,si apoi iar au aparut scurgeri foarte foarte mici de sange, exact ca in primele zile inainte de a se incepe menstruatia, si tot aveam dureri de spate, citiodata de burta, si acum in scurgerili cele albe observ tesuturi de sange sad

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dayana98):

Pentru atenuarea durerilor pe toata durata perioadei de menstruatie incearca sa folosesti ceaiul facut din ghimbir, este un excelent antispasmodic, care se poate folosi combinat si cu ceai de menta. In legatura cu scurgerile amintite ar fi indicat sa fii consultata de un medic ginecolog in mod direct. Multa sanatate.