| AlinaIxa67 a întrebat:

Buna luna aceasta am făcut dragoste cu soțul tot incercam sa facem un copil pe data de 23 a fost ultima data. In 24 mi-a venit menstruația. Dar nu era normala, ma ținut doar două zile și era de o culoare roz deschis. Și după s-a oprit. As putea sa fiu însărcinată și să fie " menstruația peste sarcina "

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in data de 24 Februarie s-a pornit menstruatia, rezulta foarte precis ca in ciclul menstrual anterior care s-a terminat in data de 23 Februarie, zilele PERIOADEI FERTILE adica singurele in care se poate forma sarcina au fost cele cuprinse intre 6 si 11 Februarie. In concluzie ai fi reusit sa-ti indeplinesti dorinta de a deveni/ramane insarcinata NUMAI/DOAR daca in acele 6 zile mentionate, precizate ati fi intretinut cel putin/macar 1 data pe zi cel putin 1 act sexual cu ejacularea spermei in profunzimea vaginului, adica cat mai aproape de colul uterin. Insa in acest caz, posibilitatea de a exista o sarcina este foarte mica datorita faptului ca pornirea menstruatiei de obicei reprezinta garantia ca in proportie de 99% in ciclul menstrual abia terminat NU s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv NU s-a format si nici nu s-a instalat o sarcina in uter. Din acest motiv incepand cu data de 2-3 Martie se poate efectua un test de sarcina al carui rezultat va fi 100% corect, pentru a se stabili daca esti sau nu insarcinata. Multa sanatate!

| AlinaIxa67 explică (pentru corbulalbrosu):

Da pai toată luna aceasta am făcut dragoste și s-a terminat în mine pentru că ne dorim un copil. In fiecare zi am făcut acest lucru. Mulțumesc pentru răspuns

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AlinaIxa67):

Daca ati intretinut contacte sexuale neprotejate terminate cu ejacularea spermei in vagin pe toata durata ciclului menstrual, si in cazul in care procedati astfel de mai multe luni de zile, in acel caz exista posibilitatea ca cel putin unul dintre voi 2 sa sufere/aibe problem de fertilitate. In astfel de cazuri prima data se porneste o investigatia prin care se urmareste determinarea calitatii spermei intr-un laborator specializat prin efectuarea unei spermograme prin care se determina calitatea spermei. Se incepe cu acest test de stabilire a fertilitatii barbatului fiindca este un procedeu simplu rapid si destul de ieftin in comparatie cu eventualele multe teste de stabilire a fertilitatii femeii. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca toata luna ati facut sex cu ejaculare in vagin, atunci este posibil sa fi ramas gravida, asa cum va doriti amandoi sa aveti un bebelus.