| MoonLight a întrebat:

Acum 1 zi am observat ca in scurgerea vaginala gasesc putin sange. E un sange foarte deschis la culoare, nu ca si cum mi-ar fi venit menstruatia. Ciclul menstrual mi s-a terminat acum mai putin de 10 zile.
Pentru cei ce o sa imi raspunda cu "esti gravida" precizez ca nu am cum sa fiu gravida.
Am mai patit asta o data, acum cateva luni, inainte sa imi vina ciclul. Si nu m-am panicat. Acum totusi, e destul de devreme si chestia asta ma sperie. Nu vreau sa merg la un ginecolog, sunt prea tanara sa fac asta (si mi-e frica) tinand cont de faptul ca n-am avut nici un contact sexual pana acum. Vreau sa stiu daca este normala aceasta mica sangerare.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simonamee a răspuns:

Eu zic ca e absolut normal, mai ales daca esti prea tanara si nu sunt ciclurile regulate nu ai de ce sa te ingrijorezi.De obicei ciclul menstrual se regleaza dupa 2-3 ani de la aparitie, pana atunci insa poti intampina tulburari.Totusi trebuie sa stii sa-ti calculezi ciclul pentru linistea ta. Daca luna asta vine pe data de 5 sa zicem luna viitoare nu va veni tot pe data de 5, nu asa se calculeaza, multe fete gresesc, cauta online un calculator sa te convingi si calculeaza-ti luna de luna, in cele din urma un control nu strica dar acum nu cred ca e cazul.Iti spun din proprie experienta!

| MoonLight explică (pentru Simonamee):

Ummm... se fac aproape 5 ani de cand am ciclu menstrual. In unele luni vine regulat, in altele se mai schimba.

| Simonamee a răspuns (pentru MoonLight):

Si la mine sunt 7 ani, am observat dereglari la schimbari de temperatura, sa stii ca si anotimpurile influenteaza, eu zic ca n-ai de ce sa-ti faci griji.Si eu am patit asa ca tine si sunt 7 ani...nu stiu ce sa zic, eu stiu clar ca n-am probleme de sanatate si nici despre sarcina nu poate fi vorba!

| MoonLight explică (pentru Simonamee):

Ok, mersi! M-ai calmat.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare a fi o sangerare de ovulatie, dar e ingrijorator fiindca se repeta. Nu esti prea tanara sa mergi la ginecolog, atata timp cat ai probleme. Trebuie sa faci o ecografie genitala, fiindca e ingrijorator simptomul si trebuie exclusa o cauza grava.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Acea mică sângerare poate fi semnul ovulației, consultă și medicul ginecolog chiar dacă ești virgină!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul scurgerilor maronii sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| LoLiPoP101 a răspuns:

Este bine sa mergi le doctor, poate fi o cistita, o piatra la rinichi, chist raceala, orice.Nu trebuie sa iti fie rusine, sunt probleme frecvente mai ales daca stai cu picioarele pe ceva rece sau cu fundul sau poate ai facut baie in apa rece.

| AleXandraDoll a răspuns:

Nu, nu este normala si chiar ar trebui sa te duci la ginecolog. Crede-ma ca este o experienta placutawinking (La o femeie ginecolog iti mai alunga din teama). Plus ca aceasta sangerare este des mentionata la simptomele cancerului uterin, deci cred ca ar trebui sa te duci la un control