| anonim_4396 a întrebat:

Sora mea in varsta de 5 ani se confrunta cu o problema groaznica,are ganglion inflamat sub piele in zona gatului, a axilelor si in zona inghinala.Au aparut acum 2 saptamani si acuza dureri,am fost la doctor si a cerut analize de sange, care le vom face abia luni.Va rog spuneti-mi ca nu e vorba de cancer,pentru ca ea e viata mea si nu as suporta sa sufere.Daca imi răspundeţi va rog sa o faceti in cunoştinţă de cauza pentru ca e serios. Daca chiar are (Doamne fereste) cancer exista vreun tratament? Doctor ne-a spus ca ar putea fi vorba de o leucemie si de c****r pentru ca nu pot sa mai zic numele acestei boli:'(, pentru asta exista tratament? Va implor ajutati-ma! Plang de cand am aflat incontinuu pentru ca ma doare foarte tare.Dau funda! Va rog mult ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| belle2009 a răspuns:

Bună iubita,
În primul rând vreau să-ți spun că nu toți ganglionii ascund o boalâ canceroasă.
Având în vedere că pe ea o dor ganglionii mobili (de la gât, axile, inghinal) acest lucru ascunde o banală infecție.
Dacă ar fi fost doar măriți și nu ar fi acuzat dureri atunci ar fi fost posibil să aibă cancer sau leucenie dar așa nu poate fi vorba de așa ceva.
Te rog să nu mai plângi și să încerci să te liniștești că nu ai motive să te îngrijorezi.
Mult succes îți doresc și multă sănătate surorii tale

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să o vadă un specialist!
Îmi pară rău, dar aici nu tratăm.
Cancerul nu are lecuire, ci suntem datori să luptăm până la capăt.
Pa, pa.

| ywar a răspuns:

E posibil sa fi facut boala sarutului! Am avut si eu cand eram mai mic si nu ma sarutasem cu nimeni, eram un pustan de liceu. Fugi cu ea la un doctor. Face febra? Doamne fereste nu vorbi de cancer. Hai curaj.

Răspuns utilizator avertizat
| HappyGirl4 a răspuns:

Am uitat sa menţionez ca are antibiotic

| HappyGirl4 a răspuns:

Am fost la doctor, are antibiotic, si urmeaza sa faca niste analize, e tratabil ce ai spus tu nu? Nu, nu are febra

| belle2009 a răspuns:

Bună iubita,
În primul rând vreau să-ți spun că nu toți ganglionii ascund o boală canceroasă.
Având în vedere că pe ea o dor ganglionii mobili (de la gât, axile, inghinal) acest lucru ascunde o banală infecție.
Dacă ar fi fost doar măriți și nu ar fi acuzat dureri atunci ar fi fost posibil să aibă cancer sau leucemie dar așa nu poate fi vorba de așa ceva.
Te rog să nu mai plângi și să încerci să te liniștești că nu ai motive să te îngrijorezi.
Mult succes îți doresc și multă sănătate surorii tale.
Pa, pa happy happy - răspuns corectat.

| belle2009 a răspuns:

Mulțumesc mult pentru fundă!
Pa, pa!