| anonim_4396 a întrebat:

Salut, credeti ca trebuie sa merg la un psiholog sau ceva de genul? Uitati povestea, e cam lunga. :
In aceasta iarna am fost destul de bolnav, ideea e ca eu am un sistem imunitar foarte slab, si racesc mereu la gat, si joc fotbal in fiecare zi si nu prea ma pot abtine, in fine. In aceasta iarna am avut probleme mari cu gatul, mi-am facut analize de doua ori, prima data mi-au iesit 10000 leucocite, iar in drum spre casa mama m-a certat si mi-a spus ca pot da in leucemie daca fac mai multe, in fine, am luat tratament cu antibiotic 1 saptamana si mi-au revenit la normal, 4000. Mi-a trecut de tot, ma mai joc si fotbal, si nu mai am nimic. Problema acum e ca: ma dor oasele de la maini si de la picioare, si uneori si spatele, ma doare prin zona gleznei si in palma la ambele maini, umarul stang il simt foarte obosit, cand ridic ceva usor de exemplu simt ca am ridicat ceva imens si il simt foarte obosit, febra nu am, pofta de mancare am, insa am observat ca sunt mai umflat in partea stanga a gatului si ma tem sa nu am vreun ganglion sau ceva. I-am spus mamei si mi-a spus ca daca continui ma duce la psiholog pentru ca atunci cand mi-am facut a doua oara analize mi-au iesit 4000 leucocite, dar totusi au trecut 3 saptamani, aproape 1 luna de atunci si sa incetez, si imi spune ca ma dor oasele ca nu am conditie fizica si ca am crescut mult iarna aceasta, insa eu tot cred ca am ceva..singur nu pot merge, nu am bani, e prea departe medicul la care merg eu si ma gandesc in fiecare zi la asta, nu vreau sa mor atat de tanar, ce sa fac? La history-ul meu doar "leucemie simptome" si alte chestii despre leucemie gasesti, asta pentru ca mor de frica, cat de rara este aceasta boala la copiii? ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Un psihiatru sau psiholog te ar ajuta. Nu mori de la leucemie asa usor. Mama ta are dreptate. Bolnav n ai sta fără tratament. Fibromialgia ta se poate trata psihiatric cu antidepresive. Deficitul de serotonina care apare in anxietate iti mai da si astfel de dureri. Te consulti cu specialiștii.