| antoniaprr90 a întrebat:

Buna! Sper ca aveti rabdare sa cititi tot pentru ca m-ar ajuta niste sfaturi! Am 14 ani si de aproape o luna am niste simptome care ma nelinistesc. Prima data am avut dureri in piept (in mijlocul pieptului si sub sanul stang in mare parte), dificultati de respiratie, dureri de cap localizate in frunte si presiune la nivelul tamplelor. Am fost la medicul de familie si m-a trimis la analize de sange si proba din gat, acestea au iesit perfect. Durerile in piept au persistat si am inceput sa am pulsul marit (cel mai mult fiind 140 bpm) asa ca am fost la cardiolog. Mi-am facut ekg (si inca ceva dar nu stiu cum se numeste. Ideea e ca mi-a facut un fel de ecografie in care mi-a vazut inima si a auzit-o), si aici doctorul mi-a spus ca inima functioneaza perfect si iau, la sfatul cardiologului, de 2/zi, Magnevie cardio.
Totul a decurs la fel, am tot avut aceste dureri. Sunt o fire sensibila si ma stresez rapid asa ca de la stresul acumulat din experientele acestea cred ca am inceput sa fac atacuri de panica (batai accelerate ale inimii, dificultati de respiratie si nevoie de a plange) asa ca doctorul de familie mi-a recomandat Sedatif PC (uneori imi provoaca o stare de oboseala)
Azi am mers la scoala si pe drum am inceput sa am iar simptomele de mai sus doar ca pulsul imi ajunsese la 167 (stiu ca e foarte mare)
Stiu ca asta o sa sune ciudat dar imi e frica sa nu fac stop cardio-respirator. A mai patit cineva asa ceva? E de la crestere (avand in vedere ca am si scazut in greutate, fiind destul de plinuta pana acum)? Poate fi vorba de glanda tiroida? Va rog fara raspunsuri obraznice si multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

In primul rand, te asigur ca nu ai cum, la varsta ta, sa faci stop cardio-respirator, mai ales ca s-a uitat si un cardiolog la inima ta, si ti-a spus ca e in regula anatomic si functional.

La un puls de 167 se poate ajunge si prin exercitiu fizic (de exemplu prin alergare). Nu e problema daca nu se intinde pe perioade mari de timp, insa e adevarat ca e mare.

Ce mai poti face tu pentru a completa investigatiile, ar fi urmatoarele:
1. Sa te duci la un endocrinolog, ca sa te verifice hormonal. Se poate sa fie si probleme hormonale - un hipertiroidism sau un hipercorticotizolism.
2. Sa te duci la un neurolog ca sa te consulte in privinta sistemului nervos (poate chiar un eeg).
Daca si acestia iti spun ca totul e in regula, cel mai probabil problema este psihologica.

| antoniaprr90 explică (pentru gratargratar):

Am vazut la televizor mai multe cazuri de stop cardio-respirator si in cazul copiilor si asta m-a panicat si mai tare. Multumesc pentru raspuns, chiar este de ajutor!

| gratargratar a răspuns (pentru antoniaprr90):

Da, intr-adevar, e o situatie ciudata cu mortile subite in prezent. Unii spun ca s-ar datora vaccinului anticovid (dar, momentan cel putin, nu exista dovezi si nici studii care sa sustina asta)... exista pe de alta parte "sindromul mortii subite". Impotriva asteia nimeni nu poate face nimic.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai descris tu aici sunt stari de anxietate prin care-ti induci stres si atacuri usoare de panica.
Nu ai nevoie de neurolog, fiindca nu vad aici nici un nerv afectat, sau vreo boala care ar implica neurologia.

Problemele tale NU sunt de natura fiziologica, odata ce ai si confirmarea medicilor de specialitate, fiindca esti perfect sanatoasa fizic, dar ai o problema psihica, si ti-as recomanda sa vezi un psiholog sau psihiatru, care te poate ajuta sa iesi din starea asta.

Nu cresterea este cauza aici, dar daca esti supra-ponderala (grasuta ori grasa), ori sub-ponederala (foarte slaba) atunci ar putea sa fie un stres imens pentru tine, fiindca esti la varsta in care imaginea si frumusetea prind contur si te afecteaza, chiar streseaza destul de mult.

Eu totusi recomand sa mergi la un psiholog... ca totul este in capusorul tau!
Sanatate multa!

| helpforyou a răspuns:

Ca sa stii sigur ca este glanda, mergi la endocrinolog.

| Dia8585 a răspuns:

Bună! Am varsta și, și mie îmi apar probleme de la stres. De ex, greata, migrena cu aura, respirație grea și durere in jurul sânului stâng. Sunt de asemenea foarte stresata și îngrijorată. Mi s-a recomandat un psiholog. Dacă din punct de vedere fizic esti sănătoasă, la fel ca mine, deoarece și eu am făcut analize cred ca stresul e de vina