| anonim_4396 a întrebat:

stie cineva ce ajuta la eliminare pietrei la rinichi? Am mers la 2 dr urologi si ambii mi-au spus acelasi lucru ca am piatra la rinichiul stang de 9mm, dar..niciunul nu mi-au dat nici-un fel de medicament care sa ajute la elim.Mi-au spus direct sa ma pregatesc de operatie.sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Din pacate nu exista tratament care sa dizolve calculi atat de mari. Exista anumite tratamente care previn cresterea lor in volum si formarea de calculi noi, dar asta presupune sa fie cunoscuta natura calcului. Avand in vedere dimensiunea calcului mai exista si alternative ale operatiei: ESWL (adica spargerea pietrei cu unde de soc) sau extragerea ei pe cale endoscopica. http://www.i-medic.ro/......la-rinichi

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Eu am consumat ceai de matase/cozi de cirese si coada calului..cred ca un am baut zilnic, apoi am schimbat ceaiurile, curios cand am facut ecograf, mi-a zis ca nu mai am nimic la rinichi si fiere.
din lipsa banilor, nu am mai putut sa fac un alt ecograf, dar sper ca anul asta sa imi pot face un ecograf..consuma lichide multe, consulta medicul de familie si iti poate recomanda ceva, dupa ce faci o cura cu ceai, poti reface ecografia sa vezi in ce stadiu este si daca ceiurile dau randament...am mai baut ceai din acele teci de "fasole" care le face salcamul boieresc(daca stii despre ce este vorba)
Multa sanatatehappy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fa o cura mai stricta, renunta la tot ce-ti poate agrava problema: apa de izvor, sucurile, unele suplimente alimentare (in special calciul efervescent, daca foloseai). Bea toata ziua ceaiurile indicate de colegul kenu, si cand rasar papadiile du-te si culege partea de sus a florilor. Se spala, se pun la fiert si se face ceva asemanator berii de casa, care curata organismul. Poate nu e foarte gustos, dar se indulceste, se pune drojdie si devine si acidulat. E suportabil. Uite aici 6 bauturi de adaugat in meniu http://www.ele.ro/......ichi-4916. Insanatosire grabnica, sper sa scapi de operatie! >:D

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceaiuri din plante : maces, mesteacan, matase de porumb, codite de cirese. Ele ajuta la eliminarea pietrelor renale dar daca acestea sunt de dimensiuni destul de mari atunci s-ar putea ca medicii sa aiba dreptate, adica o interventie chirugicala este cea mai indicata

| blondutza92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pentru interventie>? unde ar fi cel mai bine? probabil in Pitesti nu.De unde esti?

| anonim_4396 explică (pentru blondutza92):

Pentru operatie gasesti un medic bun, printr-o relatie ceva, la un spital unde locuiesti sau vii la Bucuresti. Medici de specialitate sunt multi.

| blondutza92 a răspuns:

Am mers si la alt dr si am primit 3 feluri de medicamente si indicatia sa beau cat mai multe ceaiuri asa cum ati spus si voi, le iau de 10 zile si se pare ca piatra s-a micsorat acum are 7 mm happy Multumesc pentru sfaturi! va pup multa sanatate!