| Dragosres111445 a întrebat:

Buna stie cineva, Ce inseamna Dieta Ketogenica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 4StarLight a răspuns:

Este dieta prin care corpul arde grăsimi pentru energie! Arderea acizilor grași se face prin ketoză, și de aceea se numește ketogenică, pentru că se folosește foarte mult fenomenul de ketoză.
Sper că te-am mai lămurit!

| RAY a răspuns (pentru 4StarLight):

Dar in mod normal ce arde organismul cand este infometat? tot grasimi, desi e o aiureala

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O porcarie,organismul arde mere grasimi daca manci putin,nici un studiu nu a dovedit ca slabesti mai repede pe vreo dieta, totul e sa manci putin, creierul consuma zahar indiferent de ceea ce manci tu, ca asa am evoluat, si ca sa atingi starea aia trebuie sa reduci carbo si proteinele cam la zero ceea ce e imposibil, te-ai simti naspa de tot ca glicemia ar fi foarte mica, nu-i bine pentru organism sa nu aiba carbo ca asta e hrana lui de baza carbohidrati

| KanezuY a răspuns:

Dieta Ketogenica este una dintre puţinele cure de slăbire care promit o scădere lentă în greutate, dar avantajul acestui regim este că rezultatele obţinute se păstrează pe o perioadă lungă de timp, susţin specialiştii în nutriţie.

| RAY a răspuns (pentru KanezuY):

Care specialisti? orice dieta mentinuta nu va ingrasa dar nici slabi ca organismul se adapteaza dietei