| Andreea9222 a întrebat:

Buna happy stie cineva sa-mi spuna va rog de ce au inceput sa-mi apara pete din acelea maronii hiperpigmentare pe fata dupa ce am inceput sa folosesc un ser cu vitamina C? (Nicaieri la reactii adverse pe cutie nu scrie asa ceva, ba dimpotriva e trecut ca indicatie pentru vindecarea acestora). Mentionez ca am folosit de fiecare data spf dupa. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Buna, ai reactii adverse nu mai folosii acel ser, consulta un dermatolog ca sa i ti dea altceva cu care sa dispara petele, ce varsta ai?

| Andreea9222 explică (pentru CristiDinBucuresti):

L-am oprit. Am 25 de ani, serul l-am luat pentru efectul antioxidant...nu am avut nicio pata pigmentara pana la el sad

| Violleta2022 a răspuns:

Asta este foarte ciudat, fiindca serul cu viatmina C ar trebui sa previna aparitia hiperpigemntarii...

Stai ca am gasit ceva aici:
"Poate vitamina C să înrăutățească hiperpigmentarea?
Când vitamina C este expusă la lumină, aceasta devine instabilă, consecințele includ iritație, inflamație și acnee. Toate acestea pot provoca pigmentare postinflamatoare, lăsându-vă mai rău decât atunci când ați început..."

sursa:
https://lwvworc.org/ro/is-vitamin-c-good-for-hyperpigmentation

Citeste articolul din linkul de mai jos si scrie-i dr. Manuela Ravescu la: manuela_ravescu@yahoo.com

https://www.drmanuelaravescu.com/......ielii.html

| Caro34 a răspuns:

Cine ti-a recomandat acest ser? Daca este recomandat de un medic, mergi inapoi la el si zi-i problema! Daca l-ai folosit tu fiindca il mai folosesc nu stiu cate miliarde de femei, atunci trebuie sa stii ca nu tuturor ni se potrivesc aceste seruri si ca le poti inlocui cu chestii naturiste, mai ales daca nici nu-ti trebuiau! Banuiesc ca esti tanara; ce iti trebuie aceste prostii? Daca chiar ai probleme, mergi la un dermatolog si el iti va da ceva pentru tenul tau, altfel fii serioasa si nu-ti strica pielea sanatoasa cu chestii nepotrivite tie! Aceste seruri sunt indicate pentru persoanele adulte care pierd cu timpul din diferite cauze: vitaminele, mineralele, enzimele, electrolitii etc. si astea compenseaza ceva! Bea lichide suficiente, mananca sanatos, aer curat, putin sport si nu vei avea niciodata nevoie de chimicale! Numai bine!

| nukeyly a răspuns:

Serul da o reactie adversa cu ceva din tine + ce faci, petele sunt semnal clar, schimba ceva sau opreste-l, apoi tot trebuie sa reintre in normal in max 30 zile daca nu vezi un specialist.

"doar pe o parte a fetei, nu generalizat"_si urma generalizat daca continuai_partial pentru ca acolo era zona mai slaba

| Andreea9222 explică (pentru nukeyly):

L-am oprit dar inca nu se vad imbunatatiri. Ciudat e ca sunt doar pe o parte a fetei, nu generalizat