| adaada25 a întrebat:

Stie cineva un inlocuitor pentru Dermovate unguent care sa aiba aceleasi rezultate dar sa fie mai putin daunator? Folosesc de cativa ani dermovate pentru psoriazis dar as vrea sa schimb.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

E cam greu sa obtii aceleasi rezultate de la o crema fara corticoizi, daca ai psoriazis. Inlocuitori cu alti corticoizi, in loc de clobetasol se gasesc, de exemplu Cutivate, cu fluticasona. Dar efectele secundare sunt aceleasi.

... dar de ce nu iti intrebi mataluta medicul curant?

| PsychoDLight a răspuns:

Am folosit si eu Dermovate un timp. dupa care nu si-a mai facut efectul.

Din fericire am o solutie mai buna, despre care am scris aici http://tratament-psoriazis.urmatorulpas.com/tratament-psoriazis/

Este un bun inlocuitor pentru dermovate

| adaada25 explică:

Am sa merg la un dermatolog.