| Vale24 a întrebat:

Daca pe un produs scrie sa se foloseasca doar baterii si folosesc acumulatori in schimb cat de daunator poate fi pentru acel produs?
As aprecia daca mi-ar raspunde un electrician care stie bine diferentele intre baterii si acumulatori big grin

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Acumulatorii sunt reincarcabili, bateriile nu. https://www.scientia.ro/......-doilea-da
Sa-l afecteze nu cred, depinde si de cati volti/amperi are nevoie produsul.

| Vale24 explică (pentru LPCTSTR):

Pe produs se recomanda sa se foloseasca doar baterii si nu acumulatori de asta intreb...

| LPCTSTR a răspuns (pentru Vale24):

Pai, poate se tem de un amperaj inadecvat.
Tu ar fi trebuit sa precizezi si produsul, caci eu n-am de unde sti daca produsul are nevoie de un flux controlat, altfel spus, are microcontroloare/procesoare, sau un simplu circuit insensibil la fluctuatii, care ar necesita baterii.

| Adrian5575 a răspuns:

Daca sunt de aceeasi tensiune, nu e nici o problema. Diferenta e ca acumulatorul este reincarcabil, iar bateria nu.
Nu dauneaza cu nimic.