| ralucutza_1614 a întrebat:

Stiu ca intrebarea mea este cam prosteasca. Cum trebuie sa fim mai sanatosi? Adica, eu sunt racita de mult timp, am luat medicamente foarte multe dar tot nu imi trece aceasta raceala! Am baut ceai de menta, de tei, de salcie si nimic. Poate stiti voi niste remedii mult mai folositoare.
Eu tin post acum si nu prea pot sa mananc preparate din carte (postul Pastelui).
Nu am ce sa va mai spun in continuare.
Oricum, sunt nou-venita pe aici!
La revedere! happy
Si va rog, ajutati-ma! puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mihaa a răspuns:

De la o banala raceala a, ajuns suspecta de tbc, ai grija, nu te juca cu fokul ca te arde, apropo, un medik te-a vazut?

| BRG a răspuns:

Bună încearcă propolis să iei în fiecare dimineață o linguriță de propolis, vezi că are la farmacie.

| Floreenofficial a răspuns:

Ai grija te rog frumos! De la o simpla raceala se poate ajunge la pneumonii si decese... din pacate stiu un caz.Nu e de gluma cu asa ceva si nu e de gluma mai ales ca nu iti trece.
Nu sunt doctor ca sa te ajut... dar! Tine sosete in picioare, nu bea rece, nu manca mancare rece, ai grija in timpul noptii sa nu iti fie frig si cand iesi afara imbraca-te!

| dannys a răspuns:

Si eu de 2 saptamani sunt racita si am luat o tona de pastile de la paracitamol la aspirina de la coldex la fervex de la nurofen la algoprin de la acc200 la sinupret.Sa nu mai spun de ceaiuri cu foarte multa lamaie.Mergem la doctor dupa Paste daca nu ne trece.Cred ca si prea multe pastile mie m-i-a facut mai mult rau decat bine. Sper sa te faci bine repede.pa pa.

| cristianpopa a răspuns:

1. Nu mai consuma alimente cu multi aditivi (mezeluri, sucuri, guma, prajiturele din comert, etc.); 2. Renunta la prajei; 3. Fa-ti 3 litri de ceai, apoi bea-l in 20 min max, imbraca-te ca o "ceapa" ca sa transpiri bine de tot. In cateva ore ar tb sa te simti mai bine. Daca nu a trecut de tot, repeta. Si mananca muuuulte legume si fructe proaspete. S-a facut un studiu, daca te imbolnavesti si iei medicamente iti trece in 6 zile, daca nu le iei, in 7. Sanatate!

| Ems a răspuns:

Eu am mai mult de o luna de cand sunt racita. Intai am tusit vreo 2 saptamana dupa aceea mi-a trecut, dar acum am nasul infundat de cateva saptamani. Am luat si antibiotic si nu-mi mai trecestraight face. Nu stiu ce sa fac.

| NinaWoolf a răspuns:

straight face si eu am problema asta f des straight face. E f aiurea xD, ma ales ca eu cant si`mi afecteaza corziile vocale, iti spun cum fac eu :
1)N-am voie sa vb, sa cant, SA TIP(boala curata pentru corzi xD)vb doar daca e necesar!
2)Stai in pat cat mai mult, si bei ceaiuri multe, siropuri, si sugi trachisepturi ca`s bune!laughing
3)Nu iesi afara!
4)Stai imbracata in casa(f imbracata)...
5)data viitoare nu sta langa persoane care tusesc sau sunt bolnavi xD, sau nu tipa la ora de sport!
xD
Eu asa mi-am revenit!
:X
Dar a durat 1 saptamana cel putin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine.Ma imbolnavesc f.repede fac tot posibilul(ceaiuri, medicamente etc)sa scap de raceala, dar nu reusesc.Mai ramane vizita la medic, fiindca ajung uneori la concluzia ca nu e doar o simpla raceala, ci poate fi ceva mai mult de atat...Asta te sfatuiesc si pe tine, mergi la doctor, nu amana deloc caci te poti trezi cu"surprize"neplacute fara sa-ti dai seama...

| ralucutza_1614 explică:

Nu pot manca preparate din carne asa ca nu dati din astea!