| anonim_4396 a întrebat:

sunt deea si am mai bine de 6 luni de zile de cand nu am mai avut relatii sexuale si am mai bine de o luna de zile de cand nu mi-a mai venit ciclul menstrual si ma ingrijorez foarte tare din aceasta cauza...si in plus imi cade si parul foarte mult nu stiu ce se intampla cu mine va rog din tot sufletul ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai nevoie de un control urgent la ginecolog. Fa-ti programare chiar maine pentru un astfel de consult, ca nu-i de joaca. In ciuda perceptiei generale, lipsa relatiilor sexuale nu provoaca dereglari majore ale menstruatiei, asadar alta este cauza acestei intarzieri.

| fabiola a răspuns:

Importanta ar fi si varsta, in rest sunt de acord cu @kratos-poate fi stresul la mijloc. Oricum, mergi la medic!

auran
| auran a răspuns:

Probleme hormonale...mergi la un endocrinolog.

kratos
| kratos a răspuns:

Sunt probleme hormonale ce spui tu aici. Ar trebui sa-ti reincepi viata sexuala si sa ai un partener stabil. Succes!

kratos
| kratos a răspuns:

Eu sunt de parere ca ea poate din cauza stresului si a lipsei activitatii sexuale sa aiba aceste dereglari. Oricum caderea parului poate sa fie pe baza de stres sau de lipsa de vitamine. Indicat este sa faca niste investigatii medicale. Eu pun totul pe stres si pe lipsa. Acum posibil sa ma insel. Aici suntem la stadiul de presupus. Certitudinea o vei afla in urma analizelor.

| adria_1732 a răspuns:

De ce nu mergi la medic?
e nevoie de un control ginecologic sanatate

| adika a răspuns:

Probleme hormonale, mai ales daca ai luat anticonceptionale candva la viata ta.........astea au efect pe termen indelungat si duc la dereglari...mergi la un ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
O răceală sau o dereglare hormonală.
Un control ginecologic (ecograf intravaginal), endocrinologic (dozările hormonale) și ecografic (3D) sunt cele mai indicate pentru un diagnostic diferențial și instituirea unui tratament adecvat afecțiunii tale.
Pa, pa.