| Cathy_5203 a întrebat:

Sunt fata am 13 ani si am vergeturi pe coapsa interioara a piciorului. Care ar putea fi cauza? Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Nu este neaparat normal. O principala cauza ar fi aceea a transformarilor hormonale care se petrec la aceasta varsta in organismul tau. Datorita lor poate ai luat putin mai mult in greutate si muschii au fost afectati. Trebuie sa tii si un regim alimentar, sa eviti sa mananci multa paine, carne grasa, prajeli, fructe dulci. Seara prefera un iaurt sau un fruct, unei mese copioase. Cumulat cu un regim alimentar, mergi la un medic dermatolog cat mai repede. Ti se va prescrie acolo un unguent care ar ajuta la vindecarea lor. Nu lasa timpul sa treaca deoarece ele se pot extinde si pot apare si pe torace sau la nivel scapular. Tratamentul nu este neaparat costisitor, dar este obligatoriu. Multa sanatate!
http://www.sfatulmedicului.ro/Procedee-dermatocosmetice/vergeturile_1377

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

1. Ai crescut/te-ai inaltat brusc.
2. Te-ai ingrasat/ai slabit brusc.
Daca vergeturile tale inca mai sunt roz/mov, mai ai sanse sa scapi de ele, dar trebuie sa actionezi cat mai repede. Iti recomand untul de shea. Il gasesti la L'occitane. Succes!

| Simpatic a răspuns:

Vergeturile odata capatate nu dispar decat in ani de zile, o solutie este sa stai la soare la vara, in cativa ani o sa fie greu observabile deci vor trece.Nu exista crema sau altceva care sa; e faca sa dispara! Singura care le scoate se numeste operatie laser!

| oanaoany a răspuns:

Noo...du-te ca sa te vada un doctor.