Întrebare recomandată | papushikadulcee a întrebat:

Sunt fata, am 14 ani si de ieri ma doare ingrozitor jos...nu neaparat cand urinez, ma doare si fara sa fac nimic si imi curge si un lichid maro, nu stiu de ce. Cine imi poate spune ce este, sau daca ati trecut si voi prin asta fetelor, va rog sa ma ajutati! Dau vot si funda! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Poate ai racit la ovare si de aia e de culoare aceia.Pe ciclu esti? Daca nu poate fi si semn ca iti poate veni.Bafta

Răspuns utilizator avertizat
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU dai detalii despre menstruaţia ta ( probleme legate de aceasta ), dacă ai fost la medic pentru aceste dereglări, dacă ai făcut vreun tratament, de când ai menstruaţie ( când a fost prima ), când ai avut ultima menstruaţie ( data ), etc.

Am citit întrebările anterioare şi am observat că ai mai avut probleme în trecut, spre exemplu întrebarea din 10 iunie...

Bănuiesc că te afli în primul an de ciclu menstrual, situaţie în care sunt frecvente unele întârzieri/dereglări, dar NU mi se pare ok modul în care se manifestă aceste dereglări.

Acea durere şi secreţiile maro POT reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău - totuşi, având în vedere problemele anterioare e posibil să fie vorba şi despre o dereglare hormonală ( pentru care e necesar un consult la endocrinolog ).

Eventual, mergi la ginecolog şi apoi la un endocrinolog, pentru consult/diagnostic şi tratament ( dacă e cazul ).

Toate cele bune.

| papushikadulcee explică (pentru bursuc001):

Da, am avut dereglari, in iarna anului trecut, ba chiar azi se implineste un an de cand m-am internat pentru ca nu se mai oprea menstruatia de 3 saptamani.Iar in vara nu imi venea si am mers la doctor, m-a consultat si mi-a dat niste pastile si de atunci totul a fost normal.Am luat si anticonceptionale(la recomandarea doctorului ginecolog) cam 2 saptamani, mi-a venit prima data acum 2 ani si jumatate si ultima menstruatie sncer, nici nu imi mai amintesc, oricum de 2 luni sigur nu mi-a mai venit...

| bursuc001 a răspuns (pentru papushikadulcee):

Dacă ai ciclu de 2 ani şi jumătate atunci NU este normal să ai astfel de dereglări - şi jumătate din răspunsul meu anterior NU mai este aplicabil în cazul tău!

NU mi-ai scris denumirea medicamentelor luate, dar NU ai luat anticoncepţionale 2 săptămâni - ai luat altceva, gen Duphaston ( sau altele ) - acestea se dau pentru 10-20 de zile şi după ele îţi vine menstruaţia.

Dacă ai fi făcut tratament cu anticoncepţionale, el se face cel puţin 3 luni...

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi ( ACUM, cât mai curând ) la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină menstruaţia.

Iar pe viitor să ţi un calendar al ciclului menstrual, aşa cum EXPLIC mai jos :

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe saitul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".

CONCLUZIE : Să mergi cât mai curând la un control endocrinologic şi unul ginecologic!

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

În curând vei fi domnişoară.
Vei avea menstruaţie.

| michelia a răspuns:

Mergi cu mama la medicul de familie si el va decide daca e cazul si de ginecolog.
Fa-ti curaj si o sa-ti para bine dupa aceea!

Răspuns utilizator avertizat
| aveam14ani a răspuns:

Buna kiss
stai linistita. iti explic eu.
si eu am patit pana sa imi vina menstruatia.
chestia asta se nimeste scurgere vaginala. si atunci cand este maro prevesteste curand venirea menstrei.
pregateste-te, spune-i si mamei tale. ca sa nu te patezi la scoala.
daca ai mai avut niste lichiduri care ti sau mai scurs si daca esti mai dezvoltata e clar. are sa iti vina mentruatia
daca ai ciclu deja poate fii o raceala.
in orice caz, spune-i mamei. te poate ajuta mai mult decat noi.
sper ca te-am ajutat happy

| PulbereDeStea a răspuns:

Posibil sa iti vina ciclu( deoarece ai acel lichid maro). Cat despre durerea de burta poate tot din cauza ciclului sau poate ai racit la burta, adica la ovare.

| Cataliciiii a răspuns:

Mergi la ginecolog

| MentalHolocaust a răspuns:

Este ciclu iti vine cand te maurizezi si lichidul ala maro este sangele nefolositor care trebuie sa curga o data pe luna.

| IceCrEaMGiRl a răspuns:

Lichid maro, huh? Pai am niste carticele speciale in care scrie ca s-ar putea sa ai un parazit prin:Folosirea prosopului dupa alta persoana sau pur si simplu, ai racit jos.Chiar daca in casa e cald, sa stii ca pe jos e extrem de rece, iar cat despre asta, te sfatuiesc sa porti sosete si sa nu mai umbli desculta.Sunt 98% sigura ca ai racit jos.Totusi,ai grija si cu prosoapele folosite dupa dus.

| sskumpik a răspuns:

Cand este prevenit ciclul acel lichid care curge este transparent. ALB...Cand acel lichid este maro deja este vorba de o infectie. Vorbeste cu mama ta si mergi la doctor.

| paulapatricia a răspuns:

Cel mai probabil este sa fi racit jos sau sa ai o infectie. Ai grija la igiena, totusi nu exagera. In amandoa cazurile exista riscul sa te infectezi sau mai stiu eu ce. Eu ce pot zice decat sa o intrebi pe mama ta si apoi sa mergeti la doctor.

| MariaStancu a răspuns:

Nu te duce la ginecolog ca nu are ce sa iti faca ginecologul. Se merge la ginecolog de la 18 ani in sus sau dupa ec ai facut-o. Daca ai sub 18 ani si nu ai facut-o trebuie sa mergi la endocrinolog. iti recomand sa mergi la doctor deoarece si eu am avut odata scurgeri vaginale dar nu erau ca si la tine, iar eu am zis ca nu e nimic ca trece de la sine cand colo eu aveam infectie urinara. Sper sa te faci bine. Succes :*

| Berbereka a răspuns:

Salutare! Mi s`a intamplat si mie chestia asta worried e aiurea rau.Nu este prea grav, este din cauza ca ai racit pe jos adica ai stat desculta pe gresie, ciment, etc. Sper ca te vei face bine si ca te-am ajutat! fundita? puppy dog eyes

| Miissss a răspuns:

Ti-a venit ciclul?

| Laumaxy a răspuns:

Mergi la un doctor..sa nu-ti fie rusine e inspre binele tau.happy