| Cotosevitz a întrebat:

Buna fetelor! Va rog sa imi dati si mie un sfat sau o parere.De 2 zile imi curge un lichid maro inchis din vagin.Am trecut peste menstruatie de 3 zile, decii nu e asta si nu am avut nici un contact sexual.Decii ce poate fii? Mi'e prea frica sa ma duc la ginelocol deci ajutati-ma daca ati trecut prin asta.Va rog! funda.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te-ai curățat suficient.
O disfuncție hormonală.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Daca nu te mananca sau sa te usture cred ca sunt scurgeri normale dupa ciclu

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Chiar dacă NU sunt fată, am să-ţi răspund la întrebare ( să nu te superi ) :

Uneori apare o astfel de scurgere/secreţie înainte de menstruaţia propriu-zisă sau după acesta ( la terminare ).

Prima reprezintă un simptom premenstrual, care apare în anumite situaţii sau în cazul unor fete, depinde cum reacţionează fiecare organism.

Cea de-a doua ( situaţia expusă de tine ) se datorează, în general, faptului că vaginul nu s-a curăţat complet după sângerarea menstruală sau poate că menstra a fost mai scurtă ca de obicei.

În general, aceste scurgeri maro NU sunt un semn de îngrijorare - cu CONDIŢIA ca să NU ţină mai mult de 3 zile!

Dacă scurgerile respective ţin mai mult de 3 zile, sau devin mai abundente, ori apar şi alte simptome, atunci este NECESAR un control ginecologic.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( fără mama ) chiar dacă eşti minoră ( vârsta peste 14 ani ), dar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).