| anonim_4396 a întrebat:

Buna,sunt insarcinata in 4 luni,imi curge un lichid maroniu,timp de o noapte am avut dureri de burta si crampe in partea stanga si in partea dreapta,uneori nu ma pot ridica din pat din cauza durerilor abdominale,e ceva rau in asta? sunt la prima sarcina,multumesc, funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu vreau să te panichezi, dar este INDICAT să mergi la Urgenţă/Serviciul de Gardă Ginecologie ( sau chemi Ambulanţa să te ducă )!

Este posibil să fie vorba de iminenţă de avort/avort spontan :(

" Semnele si simptomele avortului spontan includ:

- sangerari vaginale mici sau abundente, constante sau neregulate; desi sangerarea este primul semn de avort, aceasta poate sa apara fiziologic in primele trei luni de sarcina; totusi, asocierea sangerarilor cu durerile abdominale reprezinta semne incipiente de avort;
- dureri/crampe la nivel pelvin (in abdomenul inferior), durere abdominala sau durere surda lombara; durerea poate sa apara in primele ore sau zile dupa debutul sangerarii;
- cheaguri de sange sau eliminari de tesut fetal de culoare gri la nivel vaginal." - SURSA :
http://www.qbebe.ro/......ul_spontan

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......cinii_1051

Restul de posibile cauze NU sunt aşa de grave, dar, oricum, e INDICAT un control ginecologic + ecografie, de URGENŢĂ!

Toate cele bune şi multă sănătate.

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Durerile abdominale severe sau persistente nu ar trebui niciodata ignorate. Trebuie sa mergi neaparat la medic pentru consult.
Sursa: http://www.7p.ro/Default.aspx?PageID=1280#ixzz2n5xO4tSc

| sosostore a răspuns:

Da...cel mai bine e sa te duci la doctor daca ai si dureri, daca lasi asa se poate intampla ceva rau si cu tine si cu fatul

| anarizescu a răspuns:

Unora dintre femeile insarcinate le poate veni ciclul menstrual, ceea ce este, desigur o exceptie. insa tu poti fii aceea.intrebarea e urmatoarea: durerile sunt asemanatoare ca cele de ciclu? iar durerile pot fi de la sarcina. in cel mai bun caz trebuie sa consulti un ginecolog cat mai rapid ca sa fii sigura!

| catalina000 a răspuns (pentru anarizescu):

Nu,durerile nu sunt asemanatoare, crampele sunt mult mai dureroase

| catalina000 a răspuns (pentru anarizescu):

Nu sunt asemanatoare, sunt mult mai diferite

| anarizescu a răspuns (pentru catalina000):

Atunci nu trebuie sa treci cu vederea..fiind insarcinata necesiti control..deci impusti 2 rate dintr-o lovitura.iti doresc mult succes, insanatosire grabnica si o sarcina usoara!

| Acadelee a răspuns:

Irom.