| Lania a întrebat:

Buna,sunt Lenia. Am facut dragoste cu iubitul meu acum 2 zile si mi-a spus ca imi curge sange, dar nu am stiut de unde. Cand m-am dus la baie, am vazut ca intr-adevar era sange. Ce as putea face? Despre ce e vb? Ma poate ajuta cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu erai virgina, trebuie sa mergi urgent la ginecolog (la cat mai scurt timp de la inceputul sangerarii, in maxim 48 de ore, daca nu poti ajunge imediat). Sangerarea la contact sexual este un semnal de alarma de gravitate maxima si poate fi primul semn al unei leziuni precanceroase de col uterin. Trebuie sa ajungi la medic cat inca mai poate vedea de unde ai sangerat, astfel incat, la nevoie, sa stie de unde trebuie facuta o biopsie.

| darrio2007 a răspuns:

Poate erai virgina si nu stiai.

| InVisible99 a răspuns:

Daca erai virgina e normala sangerarea, daca se apropia perioada aceea a lunii e normala sangerarea, daca nu erai nici virgina si nici nu trebuie sa-ti vina ciclul mergi la un control

| RAY a răspuns:

Menstra sau erai virgina

| OoBunnyoO a răspuns:

Este destul de logic de unde ar trebui sa iti curga sange si anume din vagin. Daca ai fost virgina si nu ai mai avut experiente sexuale pana acum, la primul contact, himenul, aflat in interiorul vaginului se rupe, de aici provine sangerarea. Daca sangerarea a aparut imediat dupa contactul sexual, inseamna ca himenul ti-a fost rupt si ca nu mai esti virgina.
Daca sangerarea a aparut azi, adica la doua zile dupa contactul sexual, inseamna ca ti-a venit menstruatia. Daca sa zicem, ca menstruatia nu era programata pentru zilele astea, atunci este posibil sa fie vorba de altceva si ar fi indicat un consult medical.

| pantera30 a răspuns:

Buna Lenia prima data am o intrebare erai virgina ai facut dragoste? Încă ceva dacă esti virgină e vorba de menstruatie (perioada lunara) si sângele ala curge din vagin. Cel mai bine te duci la ginecolog te lamureste el ce este așa e cel mai bine nu lua automedicatie. Sănătate sper ca ti-a fost de ajutor astept prima funda. Sunt nou pe aici.

| AmirraAnnays a răspuns:

Probabil ti-a venit menstra mai devreme.