| anonim_4396 a întrebat:

Sunt necasatorita, fara prieten, dar mi-as dori un copil. O pot face cu inseminare artificiala? Ar costa foarte mult daca voi avea nevoie de sperma de la un donator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
23 răspunsuri:
| axll a răspuns:

Din cate stiu eu costa mult. a doua problema. ce-i vei spune copilului cand te va intreba unde e tati? (e o problema de etica, aici tu stii daca e bine sau nu).

| Laura46 a răspuns:

Eu nu te-as sfatui sa faci asta niciodata.graba strica treaba,sunt atatia copii fara tata, gandeste-te la impactul asupra lui, al copilului.este o dovada de egoism(poate nu constientizezi inca).eu zic asa, toate la timpul lor...sunt atatia copii abandonati,pe aceia ii poti adopta, daca poti considera un copil strin ca si al tau, fara sa faci vreo diferenta inseamna ca atunci esti pregatita sa fii mama.

| Laura46 a răspuns:

Eu nu te-as sfatui sa faci asta niciodata.graba strica treaba,sunt atatia copii fara tata, gandeste-te la impactul asupra lui, al copilului.este o dovada de egoism(poate nu constientizezi inca).eu zic asa, toate la timpul lor...sunt atatia copii abandonati,pe aceia ii poti adopta, daca poti considera un copil strain ca si al tau, fara sa faci vreo diferenta inseamna ca atunci esti pregatita sa fii mama.

| Amelya02 a răspuns:

Cand va creste mare, ce-i vei spune despre "tatal" lui?
Mai bine astepti, timpul le va rezolva pe toate.

| raluk27 a răspuns (pentru Amelya02):

Ai vazut prea multe telenovele. Parca nu mai sunt femei care isi cresc copiii singure.

| Amelya02 a răspuns (pentru raluk27):

Te bagi ca supozitorul, se vede ca nu gandesti.

| raluk27 a răspuns (pentru Amelya02):

Te rog sa fii mai explicita!

| raluk27 a răspuns (pentru Amelya02):

Ce parere ai de femeile divortate, vaduve sau care fac copii din flori? Desteapto!

| grgdlk a răspuns:

De ce nu ti faci un prieten poate o sa l si iubesti te mariti faci copii ca toti oamenii

| Mersinberfin a răspuns (pentru grgdlk):

Sunt sigur mulți voluntari dacă zice ca vrea prieten pentru a avea copil și sa înceapă imediat laughing ai fi disponibil sa ai grija de copil și sa plătești când abia cunoști femeia? laughing ce ai zice dacă o femeie îți face asa o propunere?

| xdiduuu a răspuns:

Nu, adopta un copil

| raluk27 a răspuns:

Nu vad de ce ai adopta daca esti o femeie sanatoasa care poate avea propriul copil. Cunosc un caz ca al tau si pentru ca procedura cu inseminarea n-a mers a gasit un tip care sa o lase insarcinata. I-a spus ca nu e nevoie sa recunoasca acel copil sau sa-l dea vreo pensie. Si acum il creste bine merci.

| sabin89 a răspuns (pentru raluk27):

Si daca femeia se razgandeste dupa un timp si ii cere totusi pensie? Oamenii sunt schimbatori.

| raluk27 a răspuns (pentru sabin89):

In primul rand trebuie sa demonstreze ca e copilul lui. Si daca intr-adevar iti doresti un copil si in final il ai, fix la pensie te mai gandesti. Mai ales daca e una care castiga.Repede sariti voi baietii.Lasa ca nu toate avem nevoie de banii vostri.

| IngeraşVerde a răspuns:

Este o idee stupida!
4 cuvinte, acum vreau sa vad cati imi dau stupid!

| IoanDan a răspuns:

Ma ofer. Astept un raspuns.

| liviugherasim a răspuns:

Da o poti face cu inseminare artificiala, dar e foarte scump si nu-ti garanteaza ca o sa se prinda sau cum va iesi copilul, oriunde te-ai duce toti dct.iti garanteaza 100% normal.cel mai bine iti cauti un iubit si ramai insarcinata normal.

| Mersinberfin a răspuns (pentru liviugherasim):

Da dar doar cu test HIV ca e păcat sa aibă copil dar sa aibă HIV sau alte boli

| Voiltila_Karol_1980 a răspuns:

Buna,las aici adresa mea de e-mail, as vrea sa pot vorbi cu tine.
martin_eden_232004@yahoo.com

| Marian_Ene_1989 a răspuns:

Dj.iguana@ymail.com

| r3lu84 a răspuns:

Poate vin prea tarziu... dar sunt dispus sa te ajut, fara bani... pretentii, nimic de genul. sunt casatorit si stiu ce inseamna sa-ti doresti un copil. Daca inca esti pe drumul asta si esti sigura de ceea ce vrei, da-mi un mesaj si vedem ce si cum.

| discret970 a răspuns:

Buna,dar de un donator pe cale naturala nu ai vrea? sunt foarte sigur si eficient, am lasat partenera actuala insarcinata chiar cu sterilet montat.