| ColorfulRainbow a întrebat:

BUna.
Sunt o fata cam slabuta,deci nu prea am forme :-s.
As vrea sa imi formez corpul mai frumos,dar mi-e frica sa nu ma ingras prea tare.
Daca fac sport si dupa aceea, nu dupa mult timp mananc mancare normal voi reusi sa pun putina masa musculara? Sau cum sa fac?
Nu`mi permit sa umblu la sala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Http://www.calcule.ro/......copii.aspx
calculeaza cate kg trebuie sa ai

fa sport si jogging si tine un regim ovo-lacto-vegetarian adica fara acrne si vei devenii mai sanatoasa :D

| Cosmin86 a răspuns (pentru wolder):

De ce e mai sanatos fara carne? asta mi se pare o aberatie

| wolder a răspuns (pentru Cosmin86):

Dieta normala contine carne si lactate. In consecinta, are prea multe proteine, ceea ce poate conduce la probleme serioase de sanatate:
-Bolile de rinichi, datorate excesului de nitrogeni care forteaza rinichii. Persoanele cu boli de rinichi sunt incurajate sa manance diete cu putine proteine. Astfel de diete reduce excesul de nitrogen si ajuta la prevenirea bolilor de rinichi.
-Cancerul. Desi grasimile sunt substantele cele mai incriminate in cresterea riscului de cancer, proteinele au si ele un rol. Populatiile care mananca carne regulat au un risc cresut de cancer la colon, iar unii cercetatori cred ca grasimile, proteinele, cancerigenii naturali, si absenta fibrelor in carne au si ele un rol.
-Osteoporoza si pietrele la rinichi; dietele bogate in proteine, si in special proteine de origine animala se crede ca se afla la baza excretiei de calciu mai mult decat este normal. Tarile cu diete cu continut redus de proteine au o incidenta mai mica a osteoporozei si fracturilor de sold. Savantii englezi afirma ca 34 de rame de proteina din peste cresc riscul foemarii calculilor urinari cu 250%
O perioada mare de timp s-a crezut ca atletii au o nevoie mult mai mare de proteine. Acum se crede ca atletii au nevoie doar de putina proteina in plus, care poate fi obtinuta usor din cresterea portiilor de alimente. Dieta vegetariana este foarte buna pentru atleti. Pentru a consuma un meniu care contine suficiente proteine, dar nu in exces, se inlocuiesc pur si simplu produsele din animale cu cereale, plante verzi, legume si fructe. Cat timp se consuma o varietate de plante in cantitate suficienta cat san e pastram greutatea corporala, corpul are suficiente proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru wolder):

Din ce an sunt studiile alea si cine le-a efectuat? Scrie si bibliografia la sfarsit, spre ca nu sunt luate dintr-o revista de femei de la o taraba. Ca eu am vazut studii recente care arata ca excesul de proteine este pur si simplu eliminat.

"O perioada mare de timp s-a crezut ca atletii au o nevoie mult mai mare de proteine", depinde ce sport, daca faci culturism sau box categoria grea NORMAL ca ai nevoie de o cantitate mult mai mare.

Nu am vazut niciun atlet de performanta cu dieta vegetariana laughing

Si cum definesti exces? Daca faci sport ai nevoie cam de 2 grame / kg-corp zilnic, si e destul de greu de atins asta, ce sa mai zic despre depasit.

Arnold manca si 3-4 kg de carne pe zi, si acum la 65 de ani e sanatos tun, si multi altii ca el. Jay cutler are 8 mese CONSISTNETE pe zi ( ex. 15 albusuri de ou si 18 felii de sunca de curcan la o singura masa din cele 8 ) si e foarte ok, etc.

| wolder a răspuns (pentru Cosmin86):

Bla bla! nu-mi pasaoh go on
Mananc ce vreau Adios!

| Cosmin86 a răspuns (pentru wolder):

rolling on the floor

copy/paste fara sa intelegi nici 10 % rolling on the floor

| wolder a răspuns (pentru Cosmin86):

Wow nu stiam ca esti in capul meu sa vezi ce inteleg :O

| LookBehinD a răspuns:

Salut.
Daca esti foarte slabuta si vrei sa te ingrasi natural o sa dureze destul de mult timp si poate nu o sa ai rabdarea necesara
Eu in urma cu 1 an eram slabut, nu foarte slab dar eram slab. am comandat niste proteine (sa nu confunzi proteinele cu steroizi) de pe internet, care se cheama 100% Whey Gold Standard si m-au ajutat foarte mult. Am pus vreo 5 kg in numai o luna, alea 5 kg numai de muschi, nu grasime.

Daca nu poti sa te duci la sala faci exercitii usoare, gen cel putin 4 serii a cate 10 genoflexiuni pe zi, poti face si abdomene, 2-3 serii, 10 fiecare serie. Iar apoi miscare aerobica.
Dupa ce termini exercitiile iti pui o cupa de proteine in 250 ml de lapte, cupa o gasesti in cutie odata cu venirea lor.

Uite aici un link cu proteinele
http://www.megaproteine.ro/......late-908g/

Si tot de aici iti iei un shaker gradat ca sa nu mai platesti transport in caz ca iei de pe alt site.
http://www.megaproteine.ro/Accesorii/Mega-Proteine-Shaker/

Sper ca te-am ajutat, chiar mi-am dat silinta. :)

| frumusica26 a răspuns:

Pai te poti duce pe stadion la 10 ture de alergat asa am facut si eu. Si acum sunt normala si am formele perfecte.

| iulia999 a răspuns:

Mananca mult si fa sport laughing

| Anamaria1234567 a răspuns:

Eu m-am ingrasat 9 kg in 3 luni cu ajutor unor pastile si vitamine. Aveam 47 acum am 56. nu mai iau de 2 luni acele pastile, si am ramas la 56 kg. Si totusi mananc destul de mult. Sper sa raman asa. Dar daca tu zici ca vrei prin sport e si mai bine. Succes

| marry97 a răspuns:

Fa sport si apoi mananca fructe si legume dar nu exagera. Poti incerca si ciocolata( la mine a functionat) laughing. Bafta