| Andwta a întrebat:

Sunt unele zile cand mi-e pofta de dulciuri sau mi-e foame asa tare. Ce imi recomandati pentru a nu mai avea pofta de mancare. Nu reusesc sa slabesc, mai ales cu familia in preajma mea gatind mancare prajita. Spre seara fac o plimbare cu bicicleta... Am nevoie de sfaturi si multa vointa, incep si renunt si ma descurajez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ai unde sa alergi?
20-30 de minute de alergat ZILNIC, si mancare sanatoasa (fara prajeli, fara dulciuri, fara grasimi) si intr-un an poti slabi pana la 30 de kg, fara sa faci nimic special.
Inlocuieste carnea grasa si prajelile cu carne la grill, gatita la Bain Marie, sau fiarta.
Cu bicicleta nu dai jos colaceii, doar lucrezi picioarele.
Ciocolata neagra cu 70% cacao ajunge, cand simti pofta de dulce, (nu trebuie sa mergi la extrem cu 81 sau 85%.)
Educa-ti simturile sa iti fie indeajuns niste fructe (fructe fara mult zahar de preferat: mere, grapefruit, kiwi, pere, capsuni, fructe de padure, afine, zmeura, cirese, visine, kaki, mango, si sucul de la o portocala nu iti face nici el prea mult rau (portocalele, clementinele, caisele, ananasul -au un continut mediu de zahar)...).
Salate cat de multe, ca tot intram in sezon.
Cand ti-e foame -bea apa, (reteta functioneaza la majoritatea persoanelor cu vointa).

| Andwta explică (pentru NLS):

Multumesc! De alergat nu pot dintr-un singur motiv.

13 răspunsuri:
| MissxD a răspuns:

Daca doresti, poti incepe cerand ajutor unui nutritionist.
Renunta treptat la prajeli, fast food.
Mananca fructe, cereale. Inlocuieste zaharul: ia-ti ciocolata fara zahar, nu bea Coca Cola sau alte sucuri carbogazoase.
Foarte bine ca faci plimbare cu bicicleta. Ar fi super sa depui si putin efort (sa urci o panta, de exemplu). Poti incerca sa faci si jogging. Bea apa ori de cate ori ti-e sete sau te gandesti la apa, umbla cu un bidon de 1 L dupa tine.
Nu manca mult si rar, ci putin si des.

Ai grija de tine :-)

| RAY a răspuns:

Miere,fructe,ciocolata neagra 85% cacaco

| Freya1 a răspuns:

Injumatatieste portiile de mancare si fa miscare.

| NLS a răspuns:

Atunci faza cu apa rămâne pe metereze, mănâncă mai puțin, și ferește te de grăsimi și dulciuri.
Nu manca seara după ora 19, decat eventual un mar.

La școală, in prima pauza, sau dimineața - o banana. Dimineața, niște alune, nuci, semințe de floarea-soarelui,. Și o bautură de soia sau lapte de migdale (). Sau un avocado potrivit de copt.
Când vii acasă, o salata cu carne la grill, cât mai slaba, și putina pâine prăjită, sau pâine integrala.
Sucurile din comert(toate, chiar și cele "naturale" sunt dușmanul sănătății și al siluetei. La fel dulciurile. )
2 persoane din familie au slăbit fiecare peste 30 kg într un an... Prima, datorita sportului + alimentație sănătoasă, a doua- multă apă, alimentație redusa și sănătoasă. Totul e sa îți impui sa faci schimbarea. Îți trebuie voința, și trebuie sa vina din interior, ca nu ai pe cineva non stop lângă tine, sa îți dea peste mana când vrei sa mănânci.
Sfatul meu e sa nu exagerezi, nu știu cine ți a băgat în cap ca ai nevoie sa slăbești, fix la 2 luni înaintea bac ului.
Ai timp suficient pe urma, acum probabil depui efort suplimentar, ai parte de mult stres, și e normal sa ai un apetit mai mare.

| Andwta explică (pentru NLS):

M-as simti mai bine daca as fi putin mai slaba.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cand iti vine pofta d edulciuri mananca fructe in loc.

| ziftode a răspuns:

Mananca cu masura, savureaza fiecare imbucatura si impune-ti sa nu depasesti o portie
NU MANCA SEARA, de recomandat dupa ora 17 daca poti, macar 19 daca iti e greu
nu manca dulciuri cu zahar, ci cu miere sau fructe

daca ai bicicleta e, excelent, altfel fa plimbari semi-alerte (nici nu te grabesti, nici nu te misti incet)

| HadesSs a răspuns:

In primul rand incearca sa respecti mesele principale ale zilei, dar portiile nu trebuie sa fie exagerate la care poti adauga gustari mici din fructe. Bea destula apa, de cele mai multe ori cand ti-e foame de fapt iti este sete.
Iar cu pofta de dulce iti recomand sa iti faci tu deserturi sanatoase de exemplu iti recomand un desert care mie imi place foarte mult, iar zaharul il inlocuiesti cu indulcitor din stevia.
https://jamilacuisine.ro/pasca-fara-aluat-reteta-video/\
De asemenea poti scoate din retete si faina si grisul tot iti va iesi un desert delicios. Succes!

| Andwta explică (pentru HadesSs):

Am sa incerc reteta. Deci mananc si dupa o ora mi se face iar foame. Apa nu prea beau, nu simt nevoia, dar am sa incerc sa beau mai multa.

| HadesSs a răspuns (pentru Andwta):

Daca nu poti bea apa adauga niste lamaie in ea sau acum ca e vara poti pune si menta un pic de indulcitor din stevia si faci o limonada racoritoare happy.

Răspuns utilizator avertizat
| IuliaAna23 a răspuns:

Am citit undeva ca poți alunga pofta de dulce mirosind esență de vanilie. Nu stiu cat e de adevărat, dar poți incerca.
Iar atunci când cedezi tentațiilor, (e foarte normal) nu renunța. Continua sa lupti indiferent de eșec. La un moment dat, organismul se va obișnui cu regimul tau si poftele se vor diminua.
Succes!