| gabitzagabi a întrebat:

Bună TPU.Aș dori câteva sfaturi cum să slăbesc.Am 58 de kg și înălțime : 1.60.Nu sunt grasă, doar plinuță și mi-aș dori să scap de câteva kg aproximativ 6-8. Nu vreau o dietă foarte dură doar câteva sfaturi care spuneți din propria experiență.
Sport fac în fiecare zii cam o oră (alergat, handball etc.)

Dau fundăăăă puppy dog eyes!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

11 răspunsuri:
| psycho771 a răspuns:

Buna! ma bucur sa descopar ca esti preocupata de fizicul tau si faci si sport! eu am descoperit recent pilates. e foarte bun, mai ales pentru noi femeile, deoarece tonifiaza ( http://suntsanatos.ro/......pului.html ) pe linkul acela gasesc o serie de exercitii foarte bune, pentru tot corpul. in rest, renunta la dulciuri, sau mananca-le o singura data pe saptamana, ca atunci nu se depun, incearca sa nu mananci seara, bea foarte multa apa, pentru ca uneori s-ar putea sa confunzi foamea cu setea, mananca preponderent carne alba, salate, ciorbe, fructe, dar nu paine. ca si desert, cele mai putine calorii le are inghetata :). sper sa reusesti ce ti-ai propus! o zi faina! :*

| MioaraParalescu a răspuns:

Am slabit 5 kg intr-o saptamana mergand cate 2 ore pe jos in ritm normal,fara fuga si altele.
Low intensity cardio,sa stii ca functioneaza,ai putea sa incerci.
Te iei cu o prietena prin oras si va plimbati beton,prin parc etc etc etc.
Si vei vedea ca o sa slabesti!
Cu conditia sa nu mananci ca o purcica rolling on the floor
Las-o mai usor cu painea,pastele,cartofii, snacksuri, mancare de fast-food si alte smenuri din astea.
Incearca sa mananci carnita si ciorbe, supe si chestii fara multi carbohidrati, salate si vrajeli din astea laughing
Bafta la slabit!winking

| OnuOnulică a răspuns:

Foloseste o dieta.

| Eviix a răspuns:

Aleargaa!

| OnuOnulică a răspuns (pentru Eviix):

Daca alerga nu neaparat salbeste ii trebuie si o conditie fizica.

| Eviix a răspuns (pentru OnuOnulică):

Sari cu coarda! :]]

| мαrrýиєlα a răspuns:

O alimentație mult sport, 50 genoflexiuni 100 abdomene.

| DragosFku a răspuns:

Buna, parerea mea e ca poti sa mananci ce vrei atata timp cat faci sport si consumi caloriile. Deci caloriile pe care le mananci trebuie sa le consumi pe toate sau chiar mai mult de atat big grin

| DoarUca a răspuns:

Iti recomand sa te plimbi cu rolele sau bicicleta. Daca te plimbi ziua (pe cadura ) ai grija mare, sa ai mereu sticla cu apa la tine pentru. ca corpul transpira si de vei dezhidrata. Cu rolele cel putin eu merg Km buni zilnic si nu obosesc DELOC! Si sa reduci din dulciuri daca mananci. Mai bine un fruct ( Mar sau Pepene care este foarte gustos pe caldura asta ) decat sa bei o doza de Colawinking.Si conteaza si de organsimul tau. Uni mananca detoate si nu se ingrasa si uni amnanca temirce si se fac cat o bila ec grasi.

| Oanamy a răspuns:

Buna, nu sunt experta, dar incearca sa mananci cat mai sanatos: legume, fructe (mai ales pe timp de vara), poti sa mananci si carne de pui (regulat) sau peste. Important e sa respecti ordinea meselor si sa nu te apuce ora 14 nemancata. Atunci cand mananci o data pe zi te ingrasi mai mult decat daca mananci de 2-3 ori. Si cand ai pofta de un dulce daca mananci putin cat sa iti satisfaci pofta este suficient. Si ai putea sa faci si putin sport 15 minute pe zi, in timp ce vorbesti la telefon sau in timp ce iti pui sa mananci. Cred ca daca ai face astea in fiecare zi ar fi in regula pentru tine, in fond nu ai nevoie sa slabesti foarte mult. Sper ca te-am ajutat. Te pup

| trrrrr a răspuns:

Pai fi atenta aici! Nu trebuie sa mananci dupa ora 5 si in timpu zilei bea minim 2 litri de apa, si fa sport...si slabesti!:*