| Live4Fun a întrebat:

Abia am putut sa scriu intrebarea asta, ma simt atat de rau, si cu asta vreau sa ma ajutati. Deci azi-dimineata am avut niste dureri simple de burta, dar acum pe la ora 12 pana acum s-au inrautatit, in gen ca abia mai pot sa mananc ceva, am febra mare, sunt "secat" de puteri, abia mai pot sa ridic ceva. M-am culcat, dar tot asa ma simt. Sa recaputilez simptomele sau cum se zice:1. Durere de burta foarte mare
2.Secat de puteri.
3. Febra mare.
4.Greata.
5.Abia mai pot sa mananc ceva, imi vine inapoi.
6.Nu pot sa ma ridic, ma iau ametelile rau de tot, abia mai pot sa umblu.
Eu nu cred ca este o simpla raceala, am mai fost racit si nu eram asa. Ajutati-ma va rog ma simt foarte rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| gosh0108 a răspuns:

Acel "chiorait" mai mult ca sigur este provocat de nehranire... Avand in vedere siimptomele, as vrea sa te intreb daca ai buzele si liomba crapate. Din simptomele zise de tine e posibila salmoneloza... adica intoxicatia alimentara cu salmonella. E necesar un consult clinic amanuntit, asa ca cel mai mine e sa te duci la medic! Succes si insanatosire grabnica!

| Live4Fun explică (pentru gosh0108):

Multumesc pentru ca m-ai lamurit, dar nu, nu am limba si buzele crapate, si nu am mancat salmonella, ce o mai fi si aceea, nu prea stiu, scuzati-ma daca par "prost" sa nu stiu ce e aia dar. In fine haideti ca va las, merg la medic, nu mai pot sad

| gosh0108 a răspuns (pentru Live4Fun):

Salmonella este o bacterie. Aceasta poate fi prezenta in alimente (oua, carne infectata, sau orice aliment ce a luat contact cu respectiva bacterie)

| Live4Fun explică (pentru gosh0108):

Asteptam sa raspunzi, deci da, am mancat carne acum cateva zile cand am fost la gratar cu un prieten. S-ar putea sa fie din cauza asta.

| Live4Fun explică (pentru Live4Fun):

Mai precis niste mititei.

| DragosFku a răspuns:

Du-te la spital, sau la medicul de familie, poate te ajuta un vecin sa mergi sa altcineva. Insanatosire grabnicawinking

| adycristache a răspuns:

Nu mai aştepta, mergi urgent la medic!

| Live4Fun explică:

Doar sa va intreb, voi ati mai patit asa? Dar nu am mentionat un lucru, imi "chioraie" (Nu stiu cum sa spun sa nu sune asa urat) burta, sau matele nu stiu, dar TARE de tot, se aude foarte tare.

| Live4Fun explică:

Gata, deci am fost la medic si nu mi-a dat nimic, a spus ca va trece in 4-7 zile. Si da aveai dreptate, am salmoneloza. Doar ca nu imi place ca abia pot sa mananc. In fine eu astept sa treaca. happy

| gosh0108 a răspuns (pentru Live4Fun):

Era de preferat daca te-ar fi internat... Ai grija si bea multe lichide! happy Insanatosire grabnica!

| Live4Fun explică:

Da, au trecut cateva zile si ma simt mult mai bine, in sfarsit pot sa mananc si sa umblu, nu ca nu puteam dar cum am spus, ma luau ametelile si durerile mari de cap daca ma ridicam. In fine, ma simt mult mai bine.