| qelias a întrebat:

Bună TPU. Acum 2 zile am pățit-o. Și poate îmi spune cineva DE CE? Am fost programat să mi se scoată o măsea. Doctorița a făcut-o, apoi mi-a spus să țin niște comprese timp de 2 ore, să nu mănânc nu mai știu ce, mă rog, știți și voi ce vă spun toți dentiștii.
Am mers pe jos timp de 2 ore - cu ceasul la mână și am ajuns acasă. Apoi m-am culcat. Eram puțin epuizat de la extractie. Am dormit 2 ore și când m-am trezit eram fericitul posesor al unui cheag de sânge. M-am mai luat cu alte treburi și ziua a trecut. Intru în casă la 20.00.
Nu știu ce s-a întâmplat noaptea. Dar eu nu mă trezeam, eram mort de frig și înfofolit cu 3 pături și un pulover de iarnă pe mine.
Vine mama, are un șoc, cheamă Salvarea. Acolo, bietul doctor se crucește: aveam 39, 5 grade Celsius, scuipam sângele pe care îl înghițeam și sângerarea de la măsea nu se oprea. Îmi bagă perfuzie, paracetamol și algocalmin + un medicament care a zis că-mi va încetini viteza sângelui,
Înnebunit, doctorul mi-a spus că dacă nu-și dă seama de unde am temperatura, mă trimite la spitalul din capitala județului. Când ajung acolo, medicația data de doctorul de la urgențe își făcuse efectul. Nu mai aveam temperatură, nu mai curgea sânge. ȘTIE CINEVA DE CE?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Manum a răspuns:

Faptul ca ai avut febra si senzatii de frig, arata ca ai avut o infectie, mai mult ca sigur de la acea masea.

Faptul ca sangerarea in urma extractiei maselei nu se oprea, poate insemna mai multe lucruri :

"Cauzele sângerării prelungite

Cauzele sângerării abundente după extracția dentară pot fi atât sistemice, cât și locale. Cele sistemice sunt reprezentate în general de boli ce provoacă tulburări de coagulare a sângelui sau de administrarea de medicamente care inhibă coagularea sângelui (aspirină, anticoagulante, unele medicamente hormonale).

O altă cauză sistemică frecventă a sângerării prelungite după extracție este hipertensiunea arterială. Aceasta este adesea o consecință a stresului și anxietății resimțite de pacient pe scaunul stomatologic.

De asemenea, sângerarea prelungită poate fi întâlnită și în prezența unor tulburări, precum:
– alcoolism (alcoolul încetinește procesele de regenerare);
– boli vasculare, inclusiv leucemie acută;
– stări anemice.

Cauzele locale pentru care sângele nu se oprește după extracția dentară sunt:
– deteriorarea unui vas mai mare de sânge în timpul procesului de extracție;
– prezența infecției în alveola dintelui extras.

Bineînțeles, sângerarea prelungită sau revenirea sângerării poate fi provocată și de o eroare din cursul actului medical sau de către pacient prin nerespectarea indicațiilor medicului.

Consultați URGENT medicul dacă, în plus față de sângerarea prelungită, se observă și următoarele semne și simptome:
– umflarea severă a gingiilor;
– iradierea durerii la toată hemiarcada sau chiar la jumatate de față;
– scurgerea unei cantități abundente de sânge care trebuie scuipat;
– senzație de slăbiciune generală;
– amețeli;
– o creștere rapidă a temperaturii corpului."

Citeste tot articolul aici :
https://www.omniadental.ro/sangerarea-dupa-extractia-dentara/

Ia-le pe rand si vezi ce excluzi din cauzele sangerarii prelungite. Oricum este bine sa-ti faci si o analiza sa vezi cum stai cu factorul anticoagulant. Poate ai un deficit.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu sunt socata ca nu ai facut ce ti-a spus medicul, ai ajuns in urgenta si nici acum nu ai inteles de ce.

Iti spune eu:
Ti s-a spus sa mergi acasa si sa pui compresa cu apa rece timp de 2 ore, ca sa nu ti se inflameze gingia si sa tina temperatura scazuta, sa nu faci hemoragie acolo.
Ce ai facut tu?
Ai mers pe starzi timp de 2 ori, in calduri de peste 40 de grade si ti-ai provocat hemoragie si inflamatie locala.
Din cauza asta ai facut febra si ai ajuns la spital.

pe viitor, cand ti se spune sa mergi acasa si sa faci ceva, apa asa sa faci, sa sa mergi direct acasa, respectand intocmai sfaturile medicului, ca iti nenorocesti sanatate daca faci pe dos.

Medicatia data de medicul din urgenat trebuie luata pana la ultima pastila si daca tot contunuis a faci febra, mai repeta doza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce înainte de? Fiindcă ai avut o hemoragie.
De ce după? Fiindcă ai primit un medicament specific - care a zis că-mi va încetini viteza sângelui.

| Genevaaa a răspuns:

Pentru ca si-a facut efectul

| Gândesclarece a răspuns:

De ce nu l ai întrebat pe doctor. Chiar că ești prost.