| anonim_4396 a întrebat:

Acum 2 zile m-am dat cu o crema de soare si ieri dimineaţa mi-a aparut niste bubite mici pe maini si burta.Cum imi dau seama daca-i alergie sau varicela?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ducandu-te la un medic dermatolog. Logic, nu?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă este vorba de o alergie, atunci bubiţele sunt mici.

Dacă bubiţele arată ca cele din imaginea următoare şi au puţin lichid în ele ( sunt nişte băşicuţe ), atunci ai varicelă :
http://t0.gstatic.com/......tp?/images

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://dr.herdea.ro/medicale/61/varicela

http://www.sfatulmedicului.ro/varicela

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Ti-am copiat aici simptomele varicelei. Esti cam mare pentru ea, dar nu se stie niciodata:
•indispozitie
•inapetenta
•astenie (oboseala)
•cefalee (dureri de cap)
•febra 38-38, 5 grade Celsius pana la 39-39, 5 grade Celsius,
•insotita de frisoane, agitatie si chiar convulsii febrile
•adenopatia (marirea de volum a ganglionilor)
•perioada de eruptie (perioada de stare) dureaza 7-10 zile
•apare eruptia care evolueaza in valuri, afecteaza toate partile pielii, partea paroasa a capului si afectarea mucoaselor (bucala, conjunctivala, genitala)
•eruptia are aspect de bubite mici care evolueaza spre vezicule cu lichid incolor, lichid care in evolutie devine tulbure si apoi se resoarbe, ramanand crustele (care nu mai sunt infectioase)
•pot sa fie cateva vezicule pana la zeci si sute
•veziculele de la nivelul mucoasei bucale determina dureri la deglutitie si inapetenta
•veziculele de la nivelul mucoasei genitale determina dureri si usturimi la mictiune
•dupa 7 zile crustele cad si pot ramane zone hiperpigmentate care dispar in cateva zile
•eruptia este pruriginoasa (cu mancarimi)
•evolutia este usoara, boala determinand imunitate de lunga durata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la un medic dermatolog.

| TheMangoo996 a răspuns:

Daca bubele sunt rosii s-ar putea sa ai varicela ori produsul este contrafacut.

| Elizamaria99 a răspuns:

Depinde,eu cred ca e un fel de alergie dar du-te mai bine la doctor