| Radandam a întrebat:

Acum 3 ore in timp ce mancam niste snitele, la o inghititura am simtit ceva in gat, un fel de intepatura cand am inghitit.Precizez ca in trecut am avut o fagofobie aproximativ 1 an si ceva.Ramasesem cu frica cand inghiteam si mancam numai lucruri moi.Credeti ca mi-a revenit fagofobia sau chiar o fi fost ceva in snitelul ala? Chiar imi e frica si nu as vrea sa merg la urgente, sa ma fac de ras.....chiar nu stiu ce poate fi.Pot da in soc anafilatic daca ma panichez? Am luat un septolete acum.Va rog sa ma ajutati cu un sfat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Anee1667 a răspuns:

Bună.
Nu te panica.
Linişteşte-te.
Fagofobia nu a apărut din nou.
Priveşte astfel situaţia :
-există posibilitatea de a nu fi macerat / mestecat şniţelul cum trebuie iar la înghiţire să se fi creat un mic discomfort.
-există posibilitatea sa fi înghiţit rapid şi la fel de a-ţi crea un mic discomfort.
Cât despre şocul anafilactic, cu siguranţă nu vei face.

| SomethingFunni a răspuns:

Cel mai rau lucru care poate ajunge itr-un snitel este o coaja de ou. Problema ta pare a fi managementul fricii, pentru care trebuie sa gasesti o solutie psihologica. In esenta, fagofobia se imparte in frica de a fi otravit si frica de a muri inecat cu ceea ce inghiti. Doar prostii si liderii politici mor otraviti, de obicei isi merita soarta. Moartea prin inecare e rara, si chiar si atunci se intalneste doar la persoane in varsta care nu mai au capacitatea motorie? ca sa treaca peste o astfel de problema (asemanator cu atunci cand un batran care se impiedica are o probabilitate mai mare sa cada pe jos ca un tanar).

| SomethingFunni a răspuns:

Aparent crizele de anxietate produc niste pointeri autoimuni dar pana la soc anafilactic mai e.

Nu stiu cu ce te ajuta un Septolete.