| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 zile m-am operat la san de nodul benign. Doresc sa stiu cand ma pot spala si cat timp sa mai stau cu pansament? Ma dau cu betadina si mi-am pus gheata. Astept sfaturi. Dau fundita.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca rana este inca deschisa trebuie sa mai astepti.Schimba zilnic pansamentul si peste vreo zi-doua lasa operatia libera, totul e sa se inchida taietura si sa nu se infecteze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu o rana si daca nu se usuca nu incepe vindecarea.Are dreptate miss sa-ti spuna sa nu uzi rana. Daca o speli se moaie, intarzii vindecarea si te complici.Lasa sanul liber, nebandajat si se va vindeca de la sine.Incearca sa te speli cu un burete ud fara sa atingi locul acela.

| missfatadelatara a răspuns:

Poți sa te speli abia când ți-a spus medicul ca nu mai e nevoie de pansamente. Pana atunci, acolo trebuie sa fie mereu steril.

| anonim_4396 explică (pentru missfatadelatara):

Chestia e ca unii zic sa ma spal cu apa si sapun ca asa este bine. Asistenta mi-a spus sa ma spal abia luni, adica peste 6 zile. Am mai vorbit astazi cu un dr. Ginecolog si mi-a spus ca e bine sa ma spal. Chiar daca am 3 zile de la operatie si sa las sanul liber.

| missfatadelatara a răspuns:

Nu spun ca săpunul n-ar fi indicat, doar ca încă e rana prea proaspătă ca s-o umezești. Riscul de a se deschide operația e mare.

| Sarina a răspuns:

Eu zic totusi sa ceri sfatul medicului tau care te a operat el.stie cel mai bine ce e pentru tine.