Întrebare recomandată | Papadopolina a întrebat:

Buna tpu.Acum 4 luni mi-am plombat doi dinti de sus.De cateva zile au inceput sa ma doara iar, in aceasta dimineata m-am trezit cu buza umflata.Mi-am pus comprese cu apa rece si a mai dat inapoi.Ce as putea lua ca sa dea inapoi? Tin sa mentionez ca dentistul meu e in concediu si pana se intoarce nu pot sta asa.Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Poti lua antibiotice si antiinflamatorii, la recomandarea medicului. In astfel de situatii eu le recoman pacientilor mei sa ia, timp de 5 zile, Diclofenac de 50 de mg, Amoxicilina de 500 mg si Metronidazol de 250 mg, cate 1 comprimat din fiecare la 8 ore, dupa mese.
Metronidazolul lasa un gust metalic persistent, care trece dupa intreruperea tratamentului.

Sper ca dentistul tau se intoarce pana in sarbatorile de iarna.

| Papadopolina explică (pentru Empathizer):

Ok am inteles dar ar fi nevoie sa imi dea plomba joc? am auzit ca e destul de dureros.

| Empathizer a răspuns (pentru Papadopolina):

Depinde ce gaseste dentistul acolo. Daca va fi necesar sa-ti dea plomba veche jos, sa stii ca asta nu e o operatiune dureroasa.

5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Ai o infectie, trebuie antibiotic, radiografii dar tot medicul ti le recomanda! Uneori se pune chiar local, antibiotic, de aceea este nevoie de consultatie urgenta!

| vali1985 a răspuns:

Ai o infectie.
Du-te sa te consulte alt dentist.

| nico097 a răspuns:

Buna.Mergi la alt dentist daca ai dureri pobibil sa se fi desprins si sa iti fi facut puroi nu sta cu durerea ca nu este de joaca cu dantura.Multa sanatate.