| Anonim8789 a întrebat:

Buna TPU. Acum câteva zile tatal meu a gasit plosnite in camera lui(lucreaza in alt oras si vine acasa doar in weekend) eu de asemenea sunt la scoala intr-un alt oras si vin acasa la fel doar in weekend. Saptamana aceasta am venit mai repede acasa, iar azi dimineața m-am trezit cu mici umflaturi rosii pe ambele picioare(foarte putine) desi mama spala foarte bine hainele lui tata la temperatura mare si casa este foarte curata neavand nici un miros, imi este frica. M-am gândit ca poate am plosnite la casa din orasul in care am scoala pentru ca sunt baiat si fac curat doar la din 2 in 2 saptamani. Am nevoie de ajutor, las aici poza cu umflaturile si cine este specializat si stie va rog sa imi spuneti
https://ibb.co/gZ7R7SC

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faceti curatenie generala si spalati tot, varuiti, curatati, ca sa puteti scapa de ele, ca se impanzeste toata casa.

Plosnitele sunt in pat, paturi, plapumi, covoare, asternuturi, nu mai sunt in hainele lui taica-tu.
Nu ai nici o scuza ca esti baiat ca sa faci curat doar de 2 ori intr-o luna, mai ales cand sunteti infectati cu paraziti atat de rai.

| Anonim8789 explică (pentru Violleta2022):

Buna, pana la urma nu a fost. Probabil am avut o alerigie ceva dar mi ai disparut acele bube dupa o zi si nu am mai avut altele in plus nu am vazut nici o plosnita in toata casa, dar multumesc pentru raspuns!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Tratament fitosanitar de la farmacia veterinară pentru ploșnițe. Spray pentru insecte, pentru om, din cele care se găsesc pentru țânțari.
Plus între cearceaf și saltea, puneți lavandă, pe podea scorțișoară, pliculețe pentru molii de obicei, dar cu miros puternic.
Spălați cu apă și clor patul, podeaua, salteaua.
Iar, ce haine, lenjerie de pat, perini, vedeți că au deja puncte pe ele, în saci de plastic de gunoi, închis bine sacii și la gunoi.

| Anonim8789 explică (pentru ValentinMihai78):

Buna, pana la urma nu a fost. Probabil am avut o alerigie ceva dar mi ai disparut acele bube dupa o zi si nu am mai avut altele in plus nu am vazut nici o plosnita in toata casa, dar multumesc pentru raspuns

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Anonim8789):

Vă avertizez în urma altor discuții pe alte forumuri despre ploșnițe, că aceastea hibernează. Deci, există posibilitatea ca din primăvară să reapară. Fiți vigilentă!

| Anonim8789 explică (pentru ValentinMihai78):

Mulțumesc pentru răspuns dar am spalat tot și nu am văzut un singur punct negru sau o insecta în toata casa(haine, pat, dulap) dar o sa fiu atent si la primăvară