| LittleAngellll a întrebat:

Buna TPU.
sper sa nu ma criticati si voi.chiar am mare nevoie de ajutorsigh
e vorba despre viata mea personala...eu imi vad parintii la saptamana deoarece eu sunt la liceu in oras si stau acasa unde pana sa trec clasa 9a stateam toti impreuna dar ei nu prea ma 'sufera' asa ca s.au mutat la bunica la tara explicanu`mi ca e mai bine asa
ei lucreaza in oras si amandoi ies la 15:30, dupa servici ei pleaca la tara... fara sa dea pe la apartament
vine vinerea sa ma ia si pe mine, mancare imi mai pune ei sa mananc si imi pune si legume...chestii din astea sa imi fac eu mancare singura...in timpul saptamanii dupa ce ies de la scoala pe la ora 18-19 [depinde de zi] ii mai sun deoarece simt si eu nevoia sa vorbesc cu cineva. ei nu inteleg lucrul asta de aceea nu imi raspund deseorioh go on mama este o saptamana schimbul 1 o saptamana schimbul 2 iar cand e la schimbul 2 intra la 12:00 si pana la 12 sta la apartament
dar doarme pana la 11 si iar nu pot vorbii cu eacrying
in weekend imi reproseaza ca fata mea cere pumni. ca mai bine nu mai ma facea... ca se chinuie cu mine si lista e lunga...
Eu am probleme cu inima adica nu stiu ce am dar stiu ca e vorba despre o artea dinaia si mereu ma inteapa...si ficatul. si muschiul la inima sigh Anul trecut cand s. a descoperit ca am probleme era ceva care cu o pastila imi trecea. dar acum parca ma doare din orice prostie Cel mai rau ma doare cand vin in weekend sa stau cu parintii si ei ma iau la cearta pe fiecare zi...deci nu e weekend sa nu ma certesigh
Odata tata m. a batut seara cu o sticla plina de apa pana mi. a curs sange din gura si de pe nasstraight face Asta s. a intamplat vara trecuta si ma simt asa prost cand imi aduc aminte... Faza e ca de atunci tata imi tot zice 'ia zi mai vrei o bataie sa iti curga sange cu galeata?' practic rade de minesigh
Mi-as dori tare mult sa sterg aceste amintiri si sa nu mi se mai aduca mereu aminte de chestiile asteacrying chiar nu im fac bineoh go on
Acum 2-3 saptamani eram la scoala. ma intepa inima si ameteam rau... am fost pana la baie si am observat ca am vomat un lichid ca sangele rosu spre negrustraight face
I.am zis mamei ca chestia cu inima se tot agraveaza dar nu ma crede.Mereu imi zice 'lasa ca iti trece tie. cand e sa ma iau putin de tine si sa te bat bagi minciuni ca te inteapa inima" ea imi zice ca bataia este data de la Dumnezeu si ca acum am 15 ani si numai sunt un copil si trebuie sa ma invat sa locuiesc singura in oras...
Astazi toata ziua i.am facut curat luna in casa in care nu locuiesc eu. i.am spalat pana si hainele oh go on si pe urma mi. a zis ca eu nu fac nimic si ca fata mea cere pumni si cere sa fie plina de sange
deci ma rog din suflet sa nu ma criticati si voisigh
si ma scuzati ca am scris asa mult si scuze daca mai am greseli dar am scris tot prin lacrimisigh
Ps: Ei isi vor face revelionul la munte la Sinaia impreuna cu fratele meu. iar eu mil voi face la tara la bunica cu ea... Chiar numai suport.Viata e ff grea pentru minesigh voi ce parere aveti?straight face

Răspuns Câştigător
| Lisadream a răspuns:

Cu protectia copilului nu prea cred ca se rezolva. De unde stii ca nu o sa ti-o iei mai tare dupa ce suni. Sau de unde stii ca nu te iau de la familia ta si te muta intr-un centru de plasament. Sfatul meu e sa rezisti pana termini scoala si apoi vei avea sanse sa fii pe picioarele tale. Discuta si cu psihologul scolii pentru sustinere, s-ar putea sa discute el cu parintii tai. Nu uita: viata ta nu o sa fie mereu asa, merita sa mergi mai departe si sa vezi cum va fi!

25 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu de ce nu anunți Protecția Copilului, nu trebuie să se comporte așa de barbar cu tine.
Sunt sălbatici, fără să te superi pe mine. Am făcut destule boacăne când eram copil dar nu am luat o palmă de la părinți.
Linia verde pentru protecţia copilului:
116 111
Sursa: http://www.copii.ro/
Este bine să-i anunți pe ei, nu trebuie să ai o astfel de adolescență din cauza unor părinți insensibili!
Pa, pa.

| LittleAngellll explică (pentru Legiuitoarea):

Buna...Nu vreau sa anunt protectia copilului pentru ca stiu ca eu ma vor lua... eu vreau sa imi continui scoala crying si sa duc o viata normala nimic altceva:-

| Legiuitoarea a răspuns (pentru LittleAngellll):

Bună.
Cu așa părinți, numai viață normală nu vei avea, sincer!
Cei de la Protecția Copilului vor face o anchetă socială și în urma ei părinții tăi vor primi niște instrucțiuni clare privind educarea ta și dacă la următorul control nu constată că relația dintre voi nu s-a îmbunătățit, vor apela la situații mai puțin plăcute pentru ei, TU trebuie să fii protejată.
La școală vei merge în continuare, indiferent ce sa va întâmpla. Nu-mi place că suferi din cauza lor.
Eu am avut o mamă de milioane, nici acum după 2 ani de zile nu mi-am revenit după decesul ei.
Pa, pa.

| LittleAngellll explică (pentru Legiuitoarea):

Imi pare rau pentru mama ta...vezi tu eu tin mult la ei. si la fratele meu chiar daca ii vad la saptamana ii iubesc.si nu vreau sa le creez probleme vreau doar sa se schimbe:-

| Legiuitoarea a răspuns (pentru LittleAngellll):

Bună din nou.
De schimbat nu se vor schimba din senin, trebuie TU să faci ceva pentru a vedea ei că fac mult rău!
Faci cum vrei.
Pa, pa.

regis
| regis a răspuns:

Spre deosebire de prieteni, parintii nu ti-i alegi. Indiferent care este situatia, trebuie sa o accepti si sa incerci sa supravietuiesti. Priveste partea buna a paharului - trebuie sa ii suporti numai in week-end, peste saptamana ai libertate totala. Banuiesc ca la petrecerea revelionului intr-un asemenea mediu nici nu te-ai gandit cu adevarat.
Una peste alta, o discutie cu psihologul scolii nu te costa nimic in schimb te poate ajuta sa treci mai usor peste toate astea. Evident ar fi un ajutor mult mai mare decat cel pe care il poti primi aici, chiar de la profesionisti, discutiile face-to-face fiind incomparabile cu detaliile transmise scris.

| DrunkenRat a răspuns:

Casatoreste-te. Este un fail, dar unul mai bun decat viata actuala.

| UrlatiDeathRun a răspuns (pentru DrunkenRat):

Casatoria e o idee fuarte proasta. la 15ani?straight face... Daca e adevarat baga id meu yoyo.calaretzu13 si vorbestemi mie despre toate problemele. te voi ajuta eu cum potwinking

| nyko06 a răspuns (pentru DrunkenRat):

Casatoria nu este o solutie o poti nimeri la fel sau mai rau, eu stiu pe cineva care s-a casatorit ca sa scape de situatia de acasa si a nimerit mai rau pentru ca a sfarsit cu cateva certificate modicolegale si fara nimic sad.

| byencutza95 a răspuns:

E tristut sad. imi pare rau daca te pot ajuta cu ceva sad o voi face

| xyxy97 a răspuns:

Esti chiar tare daca poti sa stai asa, eu pana acum sincer ma-si fi sinucis sau asi plecat de acasa.(dar nu iti sugerez sa te sinucizi) doar du-te la protectia copilului si fa neaparat ceva nu sta asa, sincer ma apucat plansul citind iti urez multa bafta

| lol2 a răspuns:

Buna... Eu zic sa iei viata in propiile tale maine, sa decizi u ce este bine si ce nu este pentru tine.Si incearca sa nu mai vorbesti cu ei daca te bat...Cand simti nevoia de a vorbi cu cineva, vorbeste cu cea mai buna prietena a ta sau cel mai bun prieten de al tau care stii ca nu va spune.NU este normala chestia cu bataiastraight face, oricum nu rezolvi nimic cu bataiacrying. Parerea meahappy

| Akid a răspuns:

Mergi la o ruda si explica`i cum stau lucrurile. Va vorbi cu ai tai si probabi`l le va deschide ochii. Suna la protectia copilului, insa asta ar fi ultima varianta. Incerca tu sa le explici ca te doare gesturile lor si ca tii la ei cu adevarat. Sau mergi la un psiholog, iti poate da sfaturi mai bune decat iti putem noi da aici. are mai multa experienta.:d sper ca ti-am fost de folos.:*

| Roxaanaaa a răspuns:

Buna, am citit tot ce ai scris.Este cumplit ceea ce ti se intampla, am mai vazut cazuri dar ca al tau sincer nu.Nu stiu cum sa iti spun dar tu nu trebuie sa mai stai in preajma lor.cauta-ma pe ema. draguta@yahoo.com(messenger) ca sa-mi explici detaliat.Multa sanatate!

| 88Darky88 a răspuns:

Eu nu te critic.Si nu prea stiu ce intrebare ai pus dar daca tot asa raporteaza-i la protectia copilului.Nu se poate trai in asa hal.Problenele cu inima se pot agrava repede am 3 colegi care au probleme cu inima si toti incearca sa nu faca efort, sa nu se supere, sa nu se ia la batai ca toate acestea le agraveaza situatia.Si tu ai facut curat si te-ai obosit sigur.Asta iti agraveaza situatia si in legatura cu chestia neagra ori e de la fumat(daca fumezi) ori de la droguri(daca te droghezi) ori ai o chestie la plamani gen apa la plamani(am vazut intr-un documentar). Oricum daca se mai intampla sfatul meu este Protectia Copilului

| leogeorgiana a răspuns:

Doamne Sfintesad. Esti cea mai dragalasa fata.Cum ai putea sa crezi ca te vom critica?! Duci o viata de cosmar.Parintii tai nu merita nici macar un salut din partea ta.Cum indranzesc sa iti reproseze tie asa ceva?! Te-au intrebat cumva daca vrei sa te nasti? Daca vrei sa duci o asemenea viata? Daca ii vrei ca parinti? Chiar ma apuca plansul cand citesc ce ai scris. Sfatul meu este sa nu mai comunci cu ei absolut nimic, ci doar ce e strictul necesar si te rog mergi la Protectia copilului, ori vorbeste cu o ruda sau cu cine fff apropiata pentru ca ai nevoie de ajutor urgent.Dar URGENT! Nu mai sta asa! In primul rand sanatatea se degradeaza din ce in ce mai tare iar starea ta psihologica este la pamant.Te rog spre binele tau ia masuri.

| LittleAngellll explică (pentru leogeorgiana):

Nu cred ca este o solutie buna cu protectia copilului deoarece stiu ca ei o sa ma ia de aici si eu vreau doar sa imi continui scoala. nu sunt in nici un anturaj eu merg la scoala si dupa scoala ma duc acasa la mine si ma uit ori la un film ori vorbesc cu o colega la telefon chestia e ca nu am cu cine sa vorbesc. iar colega mea de banca nu prea ma intelege e o fire care rade mult de oameni...si nici prieteni prea buni nu am

| lary725 a răspuns:

Daca intr-adevar e adevart ce zici, vorbeste cu o ruda de a ta care tine la tine, sau du-te la protectia copilului. Altceva nu stiu ce sa zic

| Milkyleaves a răspuns:

Buna.Mi-as dori ca impreuna sa gasim solutii la intrebarile care te framanta.Ce-ai spune daca mi-ai povesti detaliat ceea ce ai pe suflet?E-mailul meu este:fogelline.oasis@yahoo.com.Te astept cu tot dragul :-).Doamne ajuta!

| RalukaLove a răspuns:

Dupa ce ti-am citit povestea imi vine sa plang sad imi pare rau pentru tine crying chiar foarte rau. Daca imi permiti sa te intreeb ceva personal intre 4 ochi baga id-ul meu sweetieangelme@yahoo.com
Si pe mine ma mai bat uneori da nici chiar in halu asta mie daca imi dadea cu sticla plina cu apa in fata si imi curgea sange sincer acum chiar as fi lesinat

| Robin001 a răspuns:

Sincer.ceea ce am citit aici m-a lasat masca.nu pot sa cred ca exista asemenea parinti, daca se poti numi parintisadsincer si eu am o prientena care are probleme dar nu sunt asa grave ca ale tale, inca esti putin mica dar daca nu faci ceva pentru tine ei sigur nu o vor face adica incearca sa te apropii de alte persoane cum ar fi un unchi sau matusa.asta pana vei fi in stare sa poti sa te intretii singura,sincer ai o viata pe care nu as dori'o numanui, imi pare ff rau pentru tine sper ca pe viitor sa ti se mai rezolve si problema cu sanatatea, fi increzatoare in tine si nu te da batuta niciodata
Nu cred ca as putea sa te critic dupa tot ce ai scrissad

| tofy_3045 a răspuns:

Daca vrei sa vorbesti cu cineva poti sa bagi id-ul meu. YM: tofyx_x

| Theodoraa a răspuns:

Si eu am probleme cu mama(tata n-am), ar trebui sa te duci la un psiholog. Eu am fost si nu am platit, pentru ca sunt centre de reabilitare mintala in care consultatiile nu se platesc. Deci, in orice caz, rugaciunile la Dumnezeu ajuta foarte mult, mersul la Biserica. Esti o fata luptatoare si ai reusit sa rezisti in aceasta familie 15 ani. Ce nu te omoara te face mai puternica, iar la liceu cu siguranta exista un psiholog. O sa faci terapie si o sa te simti mai bine chiar dupa prima sedinta. Important e sa te poti deschide si sa spui ce ai pe suflet. Nu este o rusine sa mergi la psiholog si mai stiu cazuri de acest gen, iar persoanele se simt prost fata de alti copii. Tu ai ceva in plus, ai puterea de a trece peste. Mergi la medicul de familie si vezi ce e cu problema ta. Psihologul te va ajuta cel mai bine, chiar daca ar fi vorba sa te duci al Protectia Copilului. Viata este cel mai nepretuit dar, tu trebuie sa lupti si sa o faci cat mai frumoasa, pentru ca meriti big hug Iti urez tot binele din lume si sper sa se rezolve problema :*

| deya10 a răspuns:

Dc se comporta asa de urat cu tine, nu inteleg? pana la urma esti copilul lor ar trebui sa te inteleaga.sadsad.imi pare rau pentru tine duci o viata grea si niciodata nu te-as critica :*...ar fi bine sa te consolti cu un diriginte de la scoala sa le explici situatia sau daca ai ceva bani sa mergi la un psiholog, nu ca ai fi nebuna da trebuie sa te ajute.sad. soryy...sadsadsad

| pisicoiu a răspuns:

Mhh...pai daca e asa cum spui de ce nu mergi la o ruda mai apropiata.