| Daniela1Laur a întrebat:

Acum iarna imi ingheta fff repede mainile si picioarele cand ies de la scoala, cand ies pe afara. In max. 5 min. le am inghetate. Mi s-a spus ca am probleme cu sirculatia sangelui. Ce as putea sa fac sa nu imi mai inghete?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Himera a răspuns:

Maseaza-le des, unge-le cu crema si poarta manusi.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să eviți contactul cu frigul prin încălțări îmblănite și ciorapi călduroși, mânuși îmblănite și ele, consumi alimente un pic mai grase (dau energie organismului și implicit cresc și temperatura organismului), ceai de soc, urzică, etc.
Pa, pa.

| Daniela1Laur explică (pentru Legiuitoarea):

Mereu ma imbrac ceva mai gros, mereu port manusi si nu stiu de ce in ingheata mainile si prin manusi.Alimente ceva mai grase consum, consum si ceai mult in special de lamaie.Deci nu cred ca ar fi o rezolvare.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Daniela1Laur):

Bună.
Atunci consultă un medic cardiolog, este o problemă a circulației periferice.
Sănătate!
Pa, pa.

| Vasybulan a răspuns:

Pai daca fumezi, incearca sa renunti. Incearca o alimentatie care stimuleaza circulatia periferica(maini si picioare). Poate fi si din cazul oboselii(dar la tine nu cred ca e cazul). Dar cel mai bine intreaba un medic specialist(e cel mai bun sfat posibil).

| alin334 a răspuns:

Ai coartatie de aorta larga parca thinking chestia aia am si eu...mie imi ingheata repede mainile si picioarele, dar restul corpului e mult mai cald decat la altii thumbs up

| hellchild a răspuns:

E normal corpul isi pierde calura incearca sa te imbraci mai gros.
Sau este posibil sa ai o circulatie mai proasta, in cazul acesta consulta un medic.

| AaaaaAalexx a răspuns:

Incearca sa le misti tot timpul (degetele) si sa iti iei manusi.

| comisaru_7573 a răspuns:

Ia izmene pe dedesubt laughing

| Daniela1Laur explică (pentru comisaru_7573):

Da amuzant, unii au nevoie de un sfat si vii tu cu asa zisa "gluma".Mai bine nu iroseai timpu si nu mai raspundeai.