| Anna0111 a întrebat:

Acum o luna am fost la iarba verde iar acum 2 saptamani am sesizat pe picior o bubita umflata (nu stiu cum sa ma exprim) de culoare gri deschis. Nu stiu daca e o capusa dar seamana dar este bagata in piele si se vede doar saculetul acela foarte putin pe exterior. Nu pot merge la doctor pentru ca îmi este foarte frica. Eu credeam ca, capusele nu se baga in piele. nu stiu ce sa zic. Poate stiti vreo metoda cum sa o indepartez. am cautat pe net dar nu am gasit cum sa indepartez capusele de sub piele. Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic. Daca este capusa ti-o va scoate si iti va da antbiotic (probabil). Lasa frica!

| Pool77 a răspuns:

Du-te la urgente 5-10 minute si se rezolva. Eu am auzit ca merge cu motorina parca.

| DinPlante a răspuns:

Daca este sa fie capusa, cel mai bine este sa o scoata un medic. Operatiunea dureaza cateva min, nu este dureroasa, eu am fost cu copilul meu si totul a decurs ok. Cu cat scoti mai repede capusa, cu atat mai bine. Medicul trebuie sa iti arate ca a scos toata capusa, nu a ramas vreo parte din ea sub piele. Daca nu este capusa, cu atat mai mult trebuie sa mergi la doctor ca sa afli despre ce este vorba. Curaj si succes!

| Denudeny a răspuns:

Stiu cum e sa iti fie frica, si eu am avut o capusa pe picior si pana la urma nu m-am dus la medic, mi-am scos-o singura...Ai nevoie de multa acetona pe care sa o pui pe ea, si cand vezi ca scoate piciorusele o apuci cu penseta, apoi dezinfectezi cu alcool metilic. Te pup :*!

| danutzu96 a răspuns (pentru Denudeny):

Poate alcool etilic... de ala ala metilic te duci cu tot cu capusa...

| Rallx a răspuns:

Fosforul este cel mai bun sau untura. In fine, iti zic una din metode, ia un chibrit si incearca sa dai cu el de jur imprejurul ei.

| XtinnaX a răspuns:

Buna! Cel mai bine este sa iti invingi frica si sa mergi la doctor, tu singura sau cu ajutorul internetului nu poti determina cat de grav este. Nu ai de ce sa iti fie frica sincer, du-te si fa un control, este cel mai bine asa. Succes!