Întrebare recomandată | smiile4u a întrebat:

Acum un an sau doi am fost gasita cu gastrita la stomac si am tinut tratament dar nu pe un termen lung, iar acum, nu stiu daca se leaga sau ceva, dar trec dintr-o stare in alta, adica intr-o ora sunt fericita, iar dupa aia Imi vine sa plang, ametesc..etc. Si am foarte multe stari de greata si dureri de cap!
Ar trebui sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NascutSaFiuTrist a răspuns:

In mare parte ai dreptate, starea de spirit nu poate fi schimbata de gastrita insa starea de spirit poate fi afectata daca din gastrita a avansat la o gastrita pe sistem nervos sau mai rau la un ulcer pe sistem nervos care cu siguranta te poate face foarte usor sa iti pierzi controlul asupra ta atunci cand sari peste o masa sau nu mananci atunci cand iti este foame transformandu-te intr-o cu totu o alta persoana.Ce este gastrita pe sistem nervos?
Sunt persoane care folosesc expresia "nervi la stomac".
Notiunea populara "nervi la stomac" defineste de fapt o tulburare functionala gastrica, numita la fel de popular "gastrita pe sistem nervos" sau "gastrita pe fond nervos".
Partea ciudata este ca am auzit pacienti care cred ca "le-au crescut nervi in stomac" si de aceea au unele simptome.
Ce sunt nervii?
Sistemul nervos este format din celule nervoase (neuroni) localizati in creier si maduva spinarii si prelungirile acestora (nervi)
Aceste prelungiri nervoase ajung peste tot in corp : piele, muschi de sub piele, vase de sange, os, organele interne etc. Fiecare organ sau sistem este inervat ( deservit) de o structura nervoasa, de un nerv.
Rolurile nervilor sunt in principal doua:
-de a transmite la structurile pe care le inerveaza comanda de la creier sau maduva spinarii (comanda de miscare, secretie de substante, etc) -nervii motori
-de a transmite de la organul inervat catre creier sau maduva spinarii informatii culese de receptori despre starea organului sau sistemului respectiv = nervii senzitivi (culeg senzatii)
(A nu se face confuzia intre termenul medical "inervare" = deservirea unui organ sau sistem de catre o structura nervoasa, si termenul popular "inervare", care de fapt inseamna enervare, iritare, suparare.)
Ce inseamna "nervi la stomac"?
Nu toate persoanele reactioneaza la fel in aceesi situatie. De exemplu intr-o situatie stresanta o persoana transpira, alta tremura, alta devine palida, sau i se racesc extremitatile, sau se inroseste, etc.
In afara de aceste reactii vizibile, exista si unele reactii ale organelor interne la stres.
In conditii de stres, unele persoane fac hiperaciditate gastrica, care poate da dureri in capul pieptului.
Aceasta este oarecum similara cu expresia a avea" nervi la stomac", poate insemna a avea stomacul suparat, iritat.
Am intalnit persoane care au gastrita pe sistem nervos sau ulcer pe sistem nervos care spuneau ca atunci cand erau nervosi aveau dureri de stomac si atunci cand aveau dureri de stomac deveneau foarte nervosi.
Eu o sfatuiesc sa mearga la un medic pentru ca situatia poate sa nu fie foarte roz pentru ea, nu intentionez sa o sperii dar cel mai indicat este medicul nu un forum in care persoanele care intentioneaza sa-ti faca bine din necunostinta de cauza pot sa iti faca mai mult rau.

16 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Iti recomand tinctura de galbenele, ca remediu naturist, e buna pentru orice e legat de stomac, iar pentru greata anghinare capsule, tot de la plafar

| catthshshshs a răspuns:

Ar trebui sa mergi la specialist. Nu te juca cu asa ceva, mai tarziu pot aparea alte probleme. Sa nu fie vreun ulcer. Insa stai linistita si fa-ti curaj, mergi la doctor! Bafta!

| Vladuthz a răspuns:

In general gastrita are drept cauza o bacterie numita helyco bacter. Odata contactata bacteria, in mare parte nu mai scapi de ea. 80% din populatia Terrei traieste cu aceasta bacterie fara sa stie. Daca nu prea te-ai tinut de tratament cum trebuie, cel mai probabil acel virus inca iti da batai de cap, prin urmare trebuie sa te duci la medic pentru a-ti prescrie medicamentele necesare (mai intai te va pune sa faci analiza ca sa fie sigur ca este acolo). Eu am avut gastrita acum 2, aproape 3 ani de zile si am fost diagnosticat cu helyco. M-am tinut de tratament o bucata de vreme, dupa care l-am dat dracu, crezand ca s-o fi dus gastrita. Peste vreo cateva luni, dupa ce mancam niste mici sau beam suc, ma durea stomacu, si m-a tinut asa o vreme pana cand m-am dus la doctor si mi-a gasit helyco bacterul tot acolo. Am urmat un tratament si acum se presupune ca am scapat (nu mai simt dureri de stoamc cand beau foarte mult suc sau mananc mici laughing ).

| BallerVD a răspuns:

Poate esti in perioada aia a lunii. tongue Just sayin

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu cred ca noile simptome au legatura cu gastrita.Dar greturile,urmate de migrene,exceptand cazul unei sarcini,pot fi altceva, legat de sistemul metabolic. Poate fi si o apendicita, pot fi paraziti... Oricum, mergi la un control, caci numai niste analize de specialitate pot stabili un diagnostic corect.

| JASMYNA88 a răspuns:

Faptul ca ai schimbari de stari de spirit nu are legatura cu gastrita. poate treci printr-o perioada mai dificila pe plan sentimental. incearca sa te calmezi si sa faci lucruri care iti plac si te fac fericita. ameteala si stari de greata... daca nu ai fi zis de gastrita m-as fi gandit la sarcinalaughing posibil sa recidiveze, ai grija ce manaci, icearca sa manci doar mancare usoara si fiarta, bea multe ceaiuri si fereste-te de mancarea nesanatoasa. stari de greata am avut cand m-am angajat prima data, am luat un medicament : motilium se numeste, e bun pentru asa ceva. poate esti emotionata dintr-o anume cauza, la mine asa a fost. ai grija de tine.

| JASMYNA88 a răspuns (pentru NascutSaFiuTrist):

Normal ca cel mai indicat e sa mearga la medic. si da, de la nervi, emotii pot aparea diverse reactii. prietenul meu de exemplu de fiecare data cand se enerveaza sau se supara mai tare, vomita in mod repetat. deci da! medicule cel imi o, ce am zis eu e o regula de baza in cazul gastriteti, sa nu manance mancare grea si in plus sa manace regulat. happy imi place cum ai explicat

| NascutSaFiuTrist a răspuns (pentru JASMYNA88):

In general cu o alimentatie sanatoasa si un tratament bun nu ar mai trebui sa aiba probleme o perioada lunga de timp asta in conditiile in care are un program alimentar regulat si nu sare peste mese sau asa cum ai zis sa consume mancaruri grele sau condimentate. De evitat ar fi tocaturile gen sarmale, mici, chiftelute, mancaruri ce necesita prajeli sau usturoi, ardei iute, praz, piper la unele persoane chiar si varza proaspata poate provoca dureri de stomac deoarece sucul de varza este putin mai acid si poate afecta mucoasa gastrica.Eu ca tratament i-as recomanda Un sirop Maloox care are si un gust placut si Ranitidina. La majoritatea pacientilor acest tratament a avut un efect benefic si rapid si in plus acel sirop iti da si o pofta de mancare extraordinara. Ca alimentatie fructele si ciorbele sunt cele mai indicate la persoanele cu gastrita sau ulcer, exclus ar fi portocalele si lamaile care sunt mai acide dar un mar in fiecare dimineata face minuni.Ms pentru aprecieri sa ai o seara buna!

| NascutSaFiuTrist a răspuns (pentru JASMYNA88):

In mare parte ai dreptate, starea de spirit nu poate fi schimbata de gastrita insa starea de spirit poate fi afectata daca din gastrita a avansat la o gastrita pe sistem nervos sau mai rau la un ulcer pe sistem nervos care cu siguranta te poate face foarte usor sa iti pierzi controlul asupra ta atunci cand sari peste o masa sau nu mananci atunci cand iti este foame transformandu-te intr-o cu totu o alta persoana.Ce este gastrita pe sistem nervos?
Sunt persoane care folosesc expresia "nervi la stomac".
Notiunea populara "nervi la stomac" defineste de fapt o tulburare functionala gastrica, numita la fel de popular "gastrita pe sistem nervos" sau "gastrita pe fond nervos".
Partea ciudata este ca am auzit pacienti care cred ca "le-au crescut nervi in stomac" si de aceea au unele simptome.
Ce sunt nervii?
Sistemul nervos este format din celule nervoase (neuroni) localizati in creier si maduva spinarii si prelungirile acestora (nervi)
Aceste prelungiri nervoase ajung peste tot in corp : piele, muschi de sub piele, vase de sange, os, organele interne etc. Fiecare organ sau sistem este inervat ( deservit) de o structura nervoasa, de un nerv.
Rolurile nervilor sunt in principal doua:
-de a transmite la structurile pe care le inerveaza comanda de la creier sau maduva spinarii (comanda de miscare, secretie de substante, etc) -nervii motori
-de a transmite de la organul inervat catre creier sau maduva spinarii informatii culese de receptori despre starea organului sau sistemului respectiv = nervii senzitivi (culeg senzatii)
(A nu se face confuzia intre termenul medical "inervare" = deservirea unui organ sau sistem de catre o structura nervoasa, si termenul popular "inervare", care de fapt inseamna enervare, iritare, suparare.)
Ce inseamna "nervi la stomac"?
Nu toate persoanele reactioneaza la fel in aceesi situatie. De exemplu intr-o situatie stresanta o persoana transpira, alta tremura, alta devine palida, sau i se racesc extremitatile, sau se inroseste, etc.
In afara de aceste reactii vizibile, exista si unele reactii ale organelor interne la stres.
In conditii de stres, unele persoane fac hiperaciditate gastrica, care poate da dureri in capul pieptului.
Aceasta este oarecum similara cu expresia a avea" nervi la stomac", poate insemna a avea stomacul suparat, iritat.
Am intalnit persoane care au gastrita pe sistem nervos sau ulcer pe sistem nervos care spuneau ca atunci cand erau nervosi aveau dureri de stomac si atunci cand aveau dureri de stomac deveneau foarte nervosi.
Eu o sfatuiesc sa mearga la un medic pentru ca situatia poate sa nu fie foarte roz pentru ea, nu intentionez sa o sperii dar cel mai indicat este medicul nu un forum in care persoanele care intentioneaza sa-ti faca bine din necunostinta de cauza pot sa iti faca mai mult rau.

| anonymous09 a răspuns:

Recomandat ar fi sa mergi la un doctor

| asclepius a răspuns:

Treaba cu plansul si fericirea nu cred ca are de aface thinking in schimb ameteala greata si durerile de cap sunt o problemathinking ar trebui sa consulti medicul si apoi probabil sa reiei tratamentul. zic*_^

| cristy1993 a răspuns:

Hmm,cred ca da, de ce nu mergi la un control? Acolo iti vor spune exact daca problema aceasta este de alta natura.

| NascutSaFiuTrist a răspuns:

As vrea sa stiu ce tratament ti-a fost prescris de medic si care a fost perioada de administrare a tratamentului?

| pztzka78 a răspuns:

In primul rand,, gastrita la stomac" e pleonasm si sfatul meu e sa te consulte un medic specialist...

| cristy1993 a răspuns (pentru pztzka78):

Ma gandeam de ce am 3 raspunsurilaughing dar nu m-am uitat la numelaughing
ps:avatarul

| vvvviorrrrel a răspuns:

Depinde cat de grav este.

| LORILORILORILORILORILORILORILORILORI a răspuns:

Sa stii ca si eu am fost gasita cu gastrita, am luat si eu luni intregi tratament si degeaba...am fost de foarte multe ori internata prin spitale.dar nimic.Acum numai iau tratament dar beau niste ceai.Ar fi o solutie cand te simti rau incearca sa iei Gaviscon sau dibarbocalm.