| AmaliaAmise a întrebat:

ajutati-ma va rog!

Am 18 ani si am vazut o schimbare totala la mine!
Sunt foarte speriata. Inainte de ciclul menstrual cu o saptamana am sangerari, iar sangele este de culoare negru. O luna imi curge asa iar alta nu si plus de asta ciclul meu menstrual intarzie cu 2 saptamani chiar trei saptamani..trebuia sa imi vina luna aceasta pe 10 si a intarziat ogramadasadce sa fac?sad...ce se intampla cu mine?

Fundita celor mai bune raspunsuri!

Va multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Vad ca esti majora si ar fi bine sa tratezi cu multa seriozitate orice intampini legat de starea de sanatate ori de corpul tau.
O vizita la medicul de familie si apoi la ginecolog, ar elucida orice mister si ar fi raspunsul intrebarii tale..nu crezi?
Poate esti racita/poate chiar ai probleme si tu nu dai importanta/poate fi si o infectie.
Raspuns concret la intrebarea ta are doar medicul.
Nu te juca/nu ezita si trateaza cu seriozitate problema.
O zi bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, se pare că NU ai auzit şi de ginecolog sad

TREBUIE să mergi la un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.
La ginecolog poţi merge SINGURĂ - TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Oricum, având în vedere că ai 18 anişori - deci, NU eşti în primul an de ciclu menstrual - NU sunt normale astfel de întârzieri/dereglări!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Multă sănătate.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu ai spus daca ai avut relatii sexuale.Am cautat pentru tine si uite ce am gasit http://healthy.kudika.ro/......ina-2.html
E FOARTE IMPORTANT SA MERGI LA UN GINECOLOG pentru afla cauzele acele sangerari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
de ce ai amanat atat un control de rutina ca sa vezi dupa lunii ce patesti de ce na-i mers din timp la un ginecolog si la un dermato-venerolg, recomand un test papanicolau, calposcopie, analize la urina, tomografie si un test pentru verficare daca ai contactat boli venerice si un test de sarcina eventual o ecografie, si du-te nu mai astepta imi cer scuze daca am scris prea dur imi cer iertare.
O zi buna.

| Lola05 a răspuns:

Nu sună bine ce zici tu... Orice sângerare anormală trebuie verificată de un specialist, mai ales că pățești asta de multe luni și recidivează. Noi din păcate nu te putem ajuta aici, mai ales că nu suntem medici. Mergi la ginecolog să vadă ce se îmtâmplă cu tine, poate fi ceva minor dar poate fi și ceva grav. De asta e important să descoperi, să primești tratament și să îți treacă...
Nu mai amâna happy Roag-o pe mama sau o mătușă, o prietenă sau pe cineva în care ai tu încredere și mergeți la ginecolog. Te vei simți mult mai bine după ce vei afla exact ce este.
Baftă! Îți țin pumnii să nu fie nimic grav!