| Bubble13 a întrebat:

Alalteieri am fost la strand, toate bune si frumoase, m-am si bronzat(am stat de la 10 dimineata pana seara la 5) apoi a doua zi (adica ieri) m-am trezit o.ca. nu aveam nimic apoi am inceput sa am ameteli, dupa aceea aveam si stari de voma incat stateam numai cu ligheanul in fata.Mama mea stiind ca eu am lipsa de calciu mi-a dat calciu in speranta ca o sa-mi revin.Starea ne avand nici o ameliorare a sunat medicul de familie.Acesta a spus ca as putea fi deshidratata si sa manac usor si sa beau multe lichide.deoarece imi era f rau mama imi tot spunea sa mergem la spital sa imi faca o perfuzie insa eu am refuzat deorece sunt f fricoasa. ea apoi a inceput sa imi faca masaj la maini lucru care m-a linstit pe moment si am putut sa adorm. m-am trezit dupa cateva ore doar putin ametita dar in rest ma simteam bine, am si mancat ceva, am baut lichide multe. Credeti ca mi se mai poate intampla asa ceva si astazi? mentionez ca m-am trezit bine, mi-am facut un dus si momentan ma simt foarte bine.va multumesc ca v-ati pierdut 2 min din timpul vostru pretios pentru mine. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Da se mai poate repeta chiar toata saptamana, dar sa nu-ti fie frica. Sunt doua posibilitati la care ai reactionat asa, una din ele este ca poate-ai facut insolatie si va continua aceasta boala si trebuie sa iei atibiotic, s-au pur si simplu ai aavut o cadere de calciu si ca azi sa vii un pic ametita, iar apoi sa iti treaca. Sfatul meu este sa nu te agiti prea tare astazi sa stai la televizor, la calculator, sa iesi pe afara si sa bei suc mult sau ceai big grin. Oricum nu este ceva sa mori este o mica boacana pe care o patesc copiii. Sper ca te-am ajutat!

9 răspunsuri:
| dani9354 a răspuns:

Stai linistita, este o stare normala pe timpul caldurii, evita sa stai la soare in timpul zilei si te indeamn sa consumi multe lichide, si fructe care contin vit C, nu iesii afara intre orele 10-17, si stai linistita ca nu se va mai repeta starea.Succes!happy

| NothingImportant200 a răspuns:

Nu cred ca se poate repeta. Bea si astazi multe lichide si mananca multe fructe zemoase ( piersici, capsuni ), dar daca poti dormi si putin si cred ca iti vei reveniiwinking.

| edytzu4 a răspuns:

Draga evve, ce ai facut tu a fost o insolatie urata. Iti sugerez sa nu mai stai asa mult la soare pentru ca ai simtit pe pielea ta consecintele.Astazi te vei simti mult mai bine. Continua sa bei lichide, hidrateaza-te non-stop, nu manca grasimi, eventual o salata, si ferestete de soare pana la 5 :* Sper sa te simti bine! Funda?

| Bubble13 explică:

Am vrut sa spun "m-am trezit o.ca"

| Bubble13 explică:

Am vrut sa spu "o.ca"

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai făcut insolatie, si nu se scrie o.ca, cum zici tu, ci ok, dacă la asta te referi.

| GeorgeGabriel a răspuns:

Da. din cauza caldurii probabil trebuie sa consumi lichide sa mananci ceva usor(ciorbe) fara prajeli(cartofi friptura etc) si sa eviti aglomeratia si sa stai la umbra daca iesi afara poarta o palarie FUNDA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.

Cred că ai avut acele simptome deoarece te-ai expus la soare la orele amiezii, ceea ce este foarte periculos, radiațiile sunt uriașe. Sunt aproape sigură că de acolo ți se trage (țin să fiu contrazisă dacă nu am dreptate). Să-ți fie învățătură de minte.

Succes!

| Christine_3226 a răspuns:

Mai mult ca sigur ai facut insolatie,daca spui ca ai stat atat de mult in soare. Desi nu pare periculos,incearca pe viitor sa te protejezi. Stiu cum e,si eu sunt fata,toate vrem un bronz frumos,insa un bronz frumos se obtine treptat,nu stand atat de mult la soare. Incearca pe viitor sa iti protejezi capul cu vreo palarie ceva, se poarta sezonul asta cele mari, si ai 2 avantaje:vei fi si protejata si vei fi si la moda! happy