| MissNobody a întrebat:

Hei. Asa am o problema de ceva vreme, cam acum 2 ani parca am cazut la mare rau si am avut o problema la coloana cervicala. Am fost la doctor am purtat o chestie la gat ca sa ma fac bine, dar dupa cazatura ameteam usor, cand ma ridicam brusc de undeva. Starea s. a ameliorat dar nu a disparut trebuia sa fiu atenta ce fac, am luat scutire doi ani de sport. Acum ceva vreme ameteam extrem de tare adica cand ma ridicam din par era negru in fata ochilor nu vedeam nimic iar in alte situatii ma ridicam si ma tineam de ceva aveam imprestia pentru o secunda ca imi pierdusem constiinta pentru o secunda, ca intr. un vis asa. A mai trecut cateva luni dar tot aveam ameteli, acum din nou este foarte rau oricat de incet ma ridic ametesc, deja e ceva normal pentru mine. Le.am spus parintilor ei cred ca e lipsa de vitamine si tot imi reproseaza ca nu mananc branza si fructe. Acum cateva zile m.am trezit foarte ametita parca bausem atunci nustu cat alcool, dar nu bausem nimic, eram foarte ametita, mi. a fost rau toata ziua si nu prea putam sa merg drept. Colega mea mea mi. a spus ca e tot din lipsa vitaminelor ca parintii mei, toti mi.au zis ca sunt anemica. Dar eu nu cred ca e numai vina anemiei, cred ca totul s. a agravat de la cazatura, si daca am uitat sa va spun dupa cazatura la mare a urmat cam dupa un an si ceva o cazatura la munte [ca sa vedeti ce ghinionista sunt] m. a lovit unul cu sania si ni.am pierdut cunostinta cateva secunde, eu asa zic era totul ca un vis si apoi m.am trezit si eram foarte ametita si nu imi simteam picioarele. Poate aceste cazaturi au afectata lipsa mea de vitamine si calciu. Ce parere aveti care e cauza ametelilor mele? Apropo am 14 ani. Multumesc happy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zeenath a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi la dr neurolog si la ORL! Aceste ameteli sepot datora fie din cauza cazaturii si ti-au afectat sistemul nervos senzitiv, vertebrele apasand pe un nerv si plus probabil creierul tau nu este suficient oxigenat, fie poate ai sindrom Menier care se manifesta cu ameteli si pierderea echilibrului datorat lichidului inetrlabirintar din urechea medie, care are rol in echilibru static si orientativ! Ar fi foarte indicat sa iti faci un CT ( tomografie ) sau un RMN! Sunt foarte multe cauze ( fracturi, compresie de nerv, compresie pe un vas de sange care nu lasa oxigen suficient creierului, tumori, hematoame, anemie, etc! Fugi la doctor! E urgenta!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fa-ti analize, nimeni nu poate sti din atat de putine informatii: hemoglobina, hematocrit, formula leucocitara, uree, creatinina, glicemie, calciu total si ionic, proteine plasmatice. Suplimentar, radiografie de coloana sau RMN. In plus, un consult endocrinologic, neurologic si ORL (pentru ureche mai ales). Apoi vei vedea ce e de facut.

| missbee a răspuns:

Măi măi. ce are a face căzătura cu lipsa ta de vitamine şi cu imunitatea organismului tău? îţi zic eu, niciuna.

mergi şi fă analizele clasice de sânge, eu nu înţeleg ce aştepţi, serios. anemia se tratează uşor, dar lăsată aşa, necontroltă, se agravează şi poate ajunge la leucemie, did ya know that?

| Dan a răspuns:

Intreaba pe user Brigaela (Nr. 1), te lamureste mai mult, este doctorita.Ai grija de tine!