| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Am 1.70 si 75 kg.Sunt grasa.straight face
Pana incepe scoala as vrea sa slabesc macar 5 kg.Toti colegii imi spun ca sunt grasa.sad
Am renuntat de 3 luni la paine,dulciuri,chipsuri si sucuri,dar n-am slabit nici un kg.Sport fac dimineata si seara.
As vrea sa-mi dati o dieta ceva, care a functionat la voi.
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă ai!
Oricum, dacă data naşterii ( menţionată la profilul tău ) este corectă, atunci ai 15 anişori...

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 14 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 14 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu ai slăbit în trei luni de zile, este bine să-ți faci dozările hormonale și să consulți un nutriționist.
Pa, pa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie sa renunti la paine. Poti sa mai mananci si dulciuri mai rar. Sa bei si sucuri mai putin de unul pe saptamana. Sa nu amesteci painea cu pastele fainoase si cartofii. Sa mananci 5 mese pe zi si din acestea mai consistente masa de dimineata si gustarea. Pranzul si seara (inainte de ora 18) sa nu fie consistente si sa nu contina dulciuri si fructe (fructele si ele contin zaharuri). Bea suc de rosii (rosii stoarse si apoi sucul fiert). Sport macar o ora. Eu merg cu bicicleta 15-20 Km dus si tot atata intors. Am reusit sa slabesc 3-4 Kg pe luna. Dar eu sunt batran si arderile la mine sunt mai putin intense. Mananca multe legume. Carne numai slaba si numai 40-60 gr. pe zi. Poti, o zi doua pe saptamana, sa nu mananci de loc carne.

| Almássy a răspuns:

Pai...pot sa te sfatuiesc eu daca vrei:D

asa pai si eu de maine voiam sa ma pun serios pe slabit ....si crede-ma stiu destule despre slabit...

incep cu regimul:legume si fructe,carne,lactate,seminte,paine (negra bineinteles),oua,grasimi sanatoase etc

fara alcool,dulciuri,dar ciocolata neagra se accepta dar foarte rar sa zicem

iarasi mancarea condimentata cu ardei iute,cimbru, menta, busuioc, patrunjel, marar etc creste rata metabolismului bazat (vezi google) mai ales ardeiul rosu accelereaza metabolismul...

iarasi apa este nelipsita. minim 2 l apa pe zi...
1 cana(300 ml) apa rece ca gheata accelereaza metabolismul cu 30% timp de 30 minute in prealabil

iarasi ceaiurile :ceaiul verde, ceaiul de soc, menta(asteas cele mai bune) dar si alte ceaiuri ajuta la eliminarea surplusului de apa din organism

organismul retine apa mai ales cand consumi sare. deci nu mai pune sare cu solnita ...alimentele au sare deja in ele. poate doar in salata cate putin hm:))

apa cu lamaie taie pofta de mancare instantaneu si se crede ca ajuta la slabit

pe langa ca elimina apa ceaiul verde dizolva depozitele de grasimi

regimul ar trebui sa se bazeze pe alimente sanatoase fara fast food si dulciuri, sucuri etc

un regim trebuie sa contina cam acestea:

http://www.eva.ro/......24449.html

e chiar bun articolul

fructele trebuie sa se consume intre mese ca gustare nu la sfarsitul mesei pentru ca ingreuneaza stomacul.un mar poate fi gustarea dintre mic de jun si pranz

imediat ce te trezesti bea o cana de apa pentru ati activa metabolismul si organele interne

dupa ce te trezesti fa putina gimnastica:gen intinderi genuflexiuni ceva usor dar fa-o pentru ca ca daca faci exercitii dimineata arzi mai multe calorii intreaga zi si ai mai multa energie

macar 1 ora de sport pe zi poti face urmatoarele

sport:bicicleta,alergat,aerobic,mers, fotbal, kangoo-jumps etc

si exercitii:abdomene, exercitii abdomen, genuflexiuni si alte tipuri de exercitii caci e plin google

a da, trebuie sa ai 6 mese pe zi:D
(accelereaza metabolismul si arzi grasimile inainte sa se depuna)

si special de la mine vine ZUMBAAAA
eu o fac si e foarte distractiv daca faci 1 ora arzi intre 500-1000 calorii in functie de greutate. 500 calorii arse pe zi din diferite actiuni(sport) face cam 0, 5 kg slabit pe saptamana:Dsi cu alimentatie corecta poti slabi 1 kg pe saptamana fara sport dar cu sport cine stie poate 2 kg pe saptamana si pana incepe scoala vreo 4 kg ai slabit:D

http://www.youtube.com/watch?v=vHfqer0eOrE

si

http://www.youtube.com/watch?v=KPv8ZGrb78Y

waw mi-a luat ceva sa scriu asta:))
preferatele mele la zumba:

| Almássy a răspuns:

A da am slabit 8 kg cu ce tiam scris acolo.
cam in 2 luni am slabit.
am 1, 68 si 64 kkg acumbig grin am avut 71 da...

citeste tot ce tiam scris

astept intrebarile tale daca ai...

| Almássy a răspuns:

A da, am uitat sa-ti zic de CALORIILE NEGATIVE.mai multe poti citi pe google.
este vorba unele legume si condimente care consuma mai multe calorii cand se digera decat contin ele.
le poti maca salata la masa de pranz gen salata de patrunjel ii bun raulove struck

| SweetSacrifice a răspuns:

Nu manca.

| Kamwiiiiiiiii a răspuns:

In primul rand sunt nesimtiti colegii tai, noi avem o colega mai plinuta dar o ajutam.
Oricum : nu manca dupa ora 7! Eu nu mananc dupa ora 7 de o luna si am slabit 5.50 kg. Alearga in fiecare seara, sportul e execelent.
Esti oricum frumoasa :*
Pupici

| mihaelaic a răspuns:

Eşti într-o situaţie similară cu o altă utilizatoarea TPU căreia i-am răspuns astfel: "Dacă doreşti să slăbeşti atât de mult, atunci doar prin reducerea de alimente nu cred că vei reuşi. Pe lângă asta, ai nevoie de o dietă sănătoasă, nu neapărat de o dietă care să te ajute să slăbeşti, dar să te îmbolnăveşti. Uite, am să încerc să te fac să înţelegi cum funcţionează o mică parte a organismului tău: dacă eşti plinuţă atunci în acele straturi de grăsime sunt acumulate foarte multe toxine. Atunci când mănânci alimente grele la stomac, cum sunt carnea (de orice tip) sau produsele lactate, precum şi produsele procesate sau făinoasele, atunci organismul tău foloseşte foarte multă energie pentru a le digera. Astfel că în urma mâncării, organismul tău nu are suficient de multă energie, pentru că mâncarea nu este tocmai sănătoasă. Soluţia cea mai bună şi cea mai sănătoasă este să mănânci foarte multe (eu aş propune să mănânci NUMAI) fructe şi legume, în special fructe! De ce? Deoarece ele se digeră foarte repede şi consumă foarte puţină energie la digerare, astfel că organismul tău va avea ENERGIE! Poate te gândeşti că această energie va fi folosită pentru toate activităţile zilnice şi astfel nu vei scăpa de surplusul de grăsime, dar organismul nu gândeşte deloc aşa. Atunci când află că are mai multă energie, se apucă să "facă curat în casă". Aşa că începe să elimine din toxine, iar foarte multe toxine sunt acumulate chiar în aceste ţesuturi de care ai fi bucuroasă să scapi. Şi odată cu toxinele, dispar tot, organismul îşi reglează funcţiile şi rezultatul? Rezultatul principal este sănătatea! Rezultatul secundar este faptul că vei slăbi repede! Există însă şi dezavantaje: această dietă bazată 80 la sută pe fructe şi legume (sugerez doar fructe eu, personal) este de fapt o dietă de detoxifiere, de purificare a organismului, astfel că ai putea să ai anumite stări neplăcute în organism datorită faptului că toxinele sunt eliminate trecând mai întâi în sânge, iar sângele tău va fi murdar o perioadă de timp, şi astfel vei avea anumite oscilaţii de energie, dureri de cap şi alte simptome pe care ţi le pot enumera doar dacă eşti interesată să faci acest lucru. Dar gândeşte-te! Cea mai importantă este sănătatea, nu încerca diete (care de fapt cred că sunt cure) periculoase, cum este dieta Dukan, care a reuşit să şi ucidă anumite persoane care au folosit-o! Degeaba eşti frumoasă şi suplă, dacă organismul tău abia dacă funcţionează cum trebuie. Investeşte în sănătate, iar frumuseţea va fi ca o consecinţă printre multe altele pe care ţi le va oferi sănătatea. Şi într-un organism curat te vei simţi mult mai bine decât într-un organism aparent frumos, suplu. Eu am ţinut această dietă o săptămână 100 la 100 numai fructe şi legume (foarte puţine legume, pentru că fructele au cea mai mare energie electrică şi te fac pur şi simplu să vibrezi de energie) şi am slăbit foarte mult. Nu ştiu câte kilograme, deoarece nu mă cântărisem, dar cred că într-o săptămână am slăbit aproape 2 kg. Pare mult, dar e adevărat, să ştii. Şi alt avantaj important este faptul că înfometarea NU există, poţi mânca absolut câte fructe vrei, poţi mânca încontinuu (nu au grăsimi, deci nu îţi poţi face probleme, sunt sănătate curată). Dacă doreşti mai multe detalii, îmi poţi adăuga idul în listă (este mihaelaic) şi îţi pot oferi mai multe detalii legate de acest lucru (avantaje şi dezavantaje). Îţi sugerez, pentru a înţelege mai bine puterea miraculoasă a fructelor, să te uiţi la documentarul "Fat, Sick and Nearly Death", este vorba despre doi bărbaţi foarte graşi care au slăbit într-o lună, respectiv câteva luni. Şi au slăbit foarte frumos şi sănătos, vei vedea. O zi frumoasă să ai şi să slăbeşti cât doreşti!" Ceea ce i-am vorbit ei, îţi vorbesc şi ţie. Sper să te pot ajuta cu sfatul meu.

| mihaelaic a răspuns:

O altă cură, dacă prima ţi s-ar părea prea drastică (deşi prima este cea mai sănătoasă şi eficientă!), atunci ai putea-o încerca pe cea cu apă de izvor. Este simplu: dimineaţa, la trezire, 1, 3l de apă de izvor, iar apoi înainte de fiecare masă, cu aproximativ 30 de minute înainte, vei bea o jumătate de litru de apă de izvor. Te va ajuta să slăbeşti, chiar dacă nu atât de mult ca prin alimentaţia cu fructe şi legume crude, dar te va face şi să îţi detoxifici puţin organismul. Aa, şi încă ceva! Nu mi-a plăcut deloc să citesc acest lucru: "Sunt grasă". Deloc! Oare ce gândeşti, că ce spun ceilalţi este neapărat adevărat? Oo, este cât se poate de fals! Iubeşte-te, mulţumeşte-i corpului tău mereu şi vei vedea cât de frumoasă te vei face! Să ai o zi minunată!

| mylife415 a răspuns (pentru mihaelaic):

Chiar sunt Grasa! Si nu o spun doar eu, o spune toata lumea.laughing

| AriAnA25 a răspuns:

Sunt de acord cu Salontanul. langa aceasta dieta este neaparat nevoie de sport. daca faci sport (chiar si 30 de min) te poti abtine la mai putine lucruri si te ajuta sa slabesti uniform si sanatos asa ca ai grija unele diete sunt periculoase si nu se aplica tuturor persoanelor.se aplica de la caz la caz. dar in principal pentru a slabi si a manca sanatos neaparat trebuie sa renunti la sucurile acidulate (mai ales coca cola), sa reduci cantitaea de zahar. dar o zi pe saptama cand vreiu tu te poti rasfata, dar sa nu exagerezihee hee
. sper sa reusestiwinking

| Daria4 a răspuns:

Draga mea, e foarte greu să slăbeşti, mănanca multe salate.Dar nu face nici greva fomaei că te îmbolnăveşti! Legume

Iata si care sunt legumele si leguminoasele pe care le poti consuma atunci cand vrei sa nu simti senzatia de foame: fasolea verde, varza alba sau rosie, spanacul, lintea, broccoli si salata verde. Cartofii dau si ei senzatia de satietate, insa nu orice metoda de preparare este buna. Cartofii prajiti ingrasa pentru ca au 400 de calorii/100 grame. In schimb, cartofii fierti sau copti nu te vor ingrasa. Fructe

Printre fructele care tin de foame si sunt cele mai indicate in cura de slabire sunt gutuile, merele, zmeura si capsunile. Si avocado este un fruct foarte indicat. Cateva felii, servite cu putin suc de lamaie, sunt foarte satioase si contin nutrienti importanti, vitamine si minerale

DIETE | 2 Octombrie 2010, 10:57 | 0
10 alimente care nu te ingrasa

Esti la cura de slabire, doresti sa mananci sanatos sau pur si simplu nu vrei sa mai ai senzatia de foame intre mese? In acest caz este ideal sa consumi alimente foarte satioase, care in acelasi timp au si foarte putine calorii. Iata care sunt!

Supe
Supele sunt foarte usor de preparat si sunt foarte satioase. De cele mai multe ori, daca mananci un bol cu supa nu mai simti nevoia sa mai consumi altceva in plus. Cu atat mai mult daca vei manca o supa, nici nu-ti vei da seama ca esti la dieta si o vei consuma cu placere.

Painea integrala

Painea nu ingrasa, ba, mai mult, consumul este indicat chiar si atunci cand doresti sa slabesti. Dar nu orice sortiment de paine! Este recomandata painea integrala din faina neagra sau painea dietetica de pana la 40 de calorii/felie. La fel de satiosi, fara a te ingrasa, sunt si biscuitii digestivi.

Cereale integrale

Consumate dimineata impreuna cu un pahar de iaurt, cerealele nu te ingrasa. In plus, sunt si foarte satioase si sanatoase, iar prin continutul ridicat de carbohidrati vei avea asigurata„doza" zilnica de energie. Bineinteles, trebuie sa eviti cerealele indulcite cu diverse arome, alege numai cerealele 100% naturale! Îţi ţin pumnii multă răbdare să ai!

| IoanaDiving a răspuns:

ManancA cemananci de obicei numai ca fa portile mai mici

| 2222g a răspuns:

Am o dieta. Bei limonada in fiecare zi ca si pe apa ( dar daca ti-e sete bea si apa laughing ) In 10 zile poti sa slabesti 10kg. La mine a mers doar 4 kg, dar merita efortul! Funda?

| mylife415 a răspuns (pentru 2222g):

Si pot manca normal?

| dannyweiden a răspuns:

Salut! Sunt sigura, problema ta este aproape intalnita la toate fetele :D. Ti-as recomanda o dieta timp de 7 zile in care eu nu stiu, dar crede-ma eu am dat 5 kg jos (poate chiar mai mult), dar ea nu este una cam sanatoasa (ma tem sa nu te doara stomacul). Insa oricum uite-o aici:
Luni: 1 Litru de lapte (pana la 1, 5%)
Marti: 200 gr de branza de vaci (0%) + 800 ml de suc (fara zahar) de mere
Miercuri: 1 litru de apa minerala (fara gaze)
Joi: 4 cartoafe fierte (cu ulei le poti consuma), fara sare + 800 de ml de suc de mere fara zahar
Vineri: 5 mere
Sambata: 200 gr de carne fiarta de pui (carnea sa nu fie grasa, si nu cu sare) + 800 ml de suc de mere fara zahar
Duminica: 1 Litru de chefir (0%)
Nu as vrea sa te impun sa o tii, pentru ca intelegi ca este una destul de dura, insa ma rog eu am tinut-o, m-a ajutat si parca nu am murit :D Rezultatele se vad. Si numaidecit dupa ce o termini sa nu te apuci sa mananci asa cum inainte. Pe zi ce trece redu din portii(gandeste-te in minte: am eu nevoie de atita? Lasa pe maine, ai sa termini maine) Sper ca macar putin putin ti-am fost de ajutor. Ce nu ai hotari iti urez mult succes :)! Si in caz ca nu ai sa accepti aceasta dieta incearc-o pe aceasta (este mai putin dura) http://www.retetelebucatarului.ro/......-multa-apa