| Aly2 a întrebat:

Am 11 ani dar mai putin si fac 12 ( vi-am spus si varsta fiindca eu am crezut ca poate sa fie la adulti intr-un fel si la copii in alt fel problema pe care o am eu). Uneori ( dar nu tot timpul ) cand ma ridic din pat ametesc si privirea mi se intuneca si nu mai vad bine, iar uneori pot sa pic la cat de mult ametesc. Astazi am stat pe pat in genunchi si cand m-am ridicat privirea mi s-a intunecat, am ametit si am picat inapoi pe pat. Este ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Posibil sa fi anemica. Spune parintilor ce ai patit si cum te simti si ei or sa te ajute.

| Ralucutza a răspuns:

Da, poti sa ii spui si asa. Poate fi o anemie severa, o lipsa de calciu sau fier, poti avea probleme cu glicemia, cu alte cuvinte, pot fi multe cauze. Spune-i mamei despre problema asta si analizele vor rezolva misterul. Va fi bine, dar trebuie tratat.

| Rockmaiden a răspuns:

Nu stiu ce sa zic dar pretind ca ar fi o problmea cu calciul. Asa mi se mai intampla si mie uneori.
Cel mai bine este sa intrebi un medic uite un site de unde poti vorbi http://www.procto-clinic.ro/intrebari.php
Sper ca ti-am fost de folos

| cryssu0896 a răspuns:

Ar trebuii sa iti faci analizele. asa mi se intampla si mie si aveam lipsa de calciu, dar poate este si datorita faptului ca te ridici brusc din pat. incearca sa te ridici mai lent.

| anonimul9156 a răspuns:

Probleme asemanatoare am si eu dar rareori.incearca sa nu te ridici brusc din pat si in timpul zilei incearca sa ai activitati cum ar fi plimbatul, alergatul, plimbatul cu bicibleta etc.

| oniQqQ a răspuns:

Buna eu cred ca stiu cauza cred ca ai vreo anemie sau lipsa de calciu si mie mi s-a intamplat asa ca daca ti se mai intampla asta manaca o bucata ce ciocolata sau cumparati o vitamina C. Bafta!

| Gweeen a răspuns:

La fel mi se intampla si mie.
Cumpara-ti de la farmacie calciu. Dinacela care il pui in apa si se face ca un suc. Mai bine grabeste-te eu am avut cadere de calciu cand am iesit in caldura... Si dupa ce am luat acele pastilute nu am mai avut nimic. Mai poti manca fructe, lactate, lugume tot ce contine calciu. Eventual vorbeste si cu parintii si mergi la un consult daca tii neaparat.
Te pup! Pa kiss

| gebilxkl213 a răspuns:

Ei bine si eu am aceeasi varsta implinesc 12 ani. si eu am ameteli asta din cauza ca creierul si ochii nu au fost in functie si de aceea. eu mereu ma ridic in picioare si inchid ochii cat de tare pot daca numi trecema duc pana la baie sa ma spal pe ochii si fata si imi trece putintel

| CaTa_7176 a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci la oftalmologie... Eu zic ca este grav sad

| CrisuIoana a răspuns:

Nu e nimic grav:* e posibil sa ai vreo anemie. Incearca sa iei vitamine:*

| dulceatzamara a răspuns:

Si eu am acesta problema.Mi-am facut test de glicemie si e totul in regula.Doctorita mi-a spus ca miscarile bruste pe care le efectuam cand ne ridicam din pat ne afecteaza si din cauza asta ai ameteli. Poate fi si o lipsa de calciu, e bine sa-ti faci niste analize, dar incearca sa te ridici mai usor din pat.

| narcisaiubirinelegiuite a răspuns:

Buna,Aly! Suntem echipa Narcisa.Suntem pe TPU pentru a te ajuta!
S-ar putea sa ai anemie, asa ca cel mai bine fa-ti analizele!

Sa speram ca ti-am fost de ajutor!