| Jsheje a întrebat:

Am 12 ani 155 și într-adevăr am câteva kg în plus deci sunt plinuta dar nu sunt grasa. Eu par de vreo 50 kg dar când ma pun pe cantar am 70kg deoarece am oasele grele. Ce sa fac sa nu mai am oasele grele? Și încă un lucru ciudat:la începutului sem 2 într-o ora de sport ne-am cântărit și aveam 55 kg apoi a început treaba cu carantina etc etc. M-am cântărit iar în aprilie și aveam 70kg (+15kg)dar nu înțeleg cum pentru ca arătăm exact la fel! Și nu, cantarul nu e stricat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Ai pus cam mult pe tine, cantareste-te pe alt cantar, esti in crestere dar 15kg in 3luni sunt multicele pentru o fetita de 12 anisori.
In talie cati cm ai?
Ca nu cred ca ai 65 cm sincerwinking la 70 kg si 1.55m
Daca hainele iti vin in continuare mai ales blugi inseamna ca e cantaru ala stricat.

| Yuoia a răspuns:

Nu oasele sunt grele. Ai mai multa masa musculara decat grasime. Da, ai acumulat in aceasta perioada de carantina. Cam multi au pus niste kg.
Mergi la medicul de familie sa-ti dea o trimitere la endocrinolog. Ai prea multe kg pentru varsta ta.

| MaryMaria333 a răspuns:

Mai bine plinuta decat schelet miscator. Crede'ma. Esti frumoasa oricum, lasa kilogramele in pace. Is acolo, asta e! Si nu ai cum sa iti modifici tu oasele sa fie mai usoare daca asa iti este gena. Smile happy

| alina2k18 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Nu mai da sfaturi din astea ca de aia suntem o tara cu 50% din oameni = supraponderali si obezi.
In ritmu asta se face de 80-90 kg la 16 ani.

| MaryMaria333 a răspuns (pentru alina2k18):

Ba da! Ma refeream ca ii o fata plinuta, dar nu exagerat, sa nu poata sa intre pe usa. O zis si fata: e plinuta doar. Cateva kg in plus nu ii foc. Mai bine asa decat sa o ia vantul.

| MaryMaria333 a răspuns (pentru alina2k18):

+Is si oasele ei grele... Eu personal am incurajat'o sa se accepte asa cum e.

| alina2k18 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Nu exista oase grele puiule, exista conformatii gen bazinul mai lat, umerii la fel.
Dar astea iti adauga 1-2-3 kg mai mult dar mi-e greu sa cred ca e asa lata la 12 aniwinking cand abia a inceput pubertatea sau ca are o masa musculara dezvoltata nefiind sportiva de performanta laughing
Alea 15kg in plus -DACA LE-A PUS in astea 3luni - sunt GRASIME PURA.

| MaryMaria333 a răspuns (pentru alina2k18):

Numai daca o persoana are oase mari, alea is putintel mai grele ca alea mici. Cantaresc si ele. Si alea 15 kg in plus... DA, ii grasime toata ziua,
dar greu de crezut cum poate sa le puna intr'un timp asa scurt?

| millar a răspuns:

Daca tie iti place cum arati in oglinda nu inteleg ce problema ai, nu conteaza numarul de kg.

| Yuoia a răspuns (pentru millar):

70 kg la 12 ani e grav. E obezitate. Nu conteaza daca ei ii place.

| millar a răspuns (pentru Yuoia):

Aici e vorba de mai multe chesti, ea a zis ca pare de 50 de kg, ca are oasele grele poate are si muschi mai dezvoltati.

| iKaiju a răspuns:

Incearca sa strici cantaru si sa arate mai putine kile.

| irezistibilul a răspuns:

Vorbeste cu medicul de familie sau cu un nutritionist, vezi ce sfaturi iti da ei. Se pricep mai mult decat ca noi de pe TPU, si nu vrem, cel putin eu, sa iti dam un sfat gresit si sa ai probleme. Ei au experiente, te vor ajuta mult!

| Jsheje explică:

Încetați sa mai credeți faptul ca un copil de 12 ani trebuie sa aibă maxim 30 kg și da nu ara grasa deloc dacă nu cunoașteți pe cineva cu aceeași problema sau dacă nu sunteți informați nu mai răspundeti