| Crosto a întrebat:

Salut! Am 14 ani si incerc sa slabesc dar aparent nu merge, obisnuiam sa mananc seara pe la 23-24 si de atunci am inceput sa ma ingras. In prezent am 93kg spusele cantarului. Stiu e cam mult la 14 ani 93 kg nu stiu cum sau daca cantarul greseste. Totusi eu de 2 saptamani incoace nu am mai mancat paine, nu am mai mancat seara si chiar incerc si nu ma dau batut asa pe corp se vede ca am mai slabit (am avut 96kg tot asa pe spusele cantarului). Dar pe cantar nu se vede de parca as fi eu Mediu... Eu ma simt bine, simt ca am mai dat jos din kg in exces dar treaba e ca nu stiu de ce am eu 93 de kg daca acum 1 saptamana cand m-am cantarit aveam 87? Asa spunea cantarul.Dar m-am mai cantarit azi gol in mine fara un fel de mancare, de particula, de ceva digestiv. Sunt foarte trist si nu inteleg cum de eu am ajuns de la 87 la 93?!?! sad Va rog un sfat ceva. Nu am mai mancat paine, seara si nu am mai pus gura pe prajeli sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu doar painea si prajelile ingrasa ci toata mancarea cand mananci foarte mult, bei sucuri si alte dulciuri.
Ultima ta masa ar trebui sa fie la 7 seara, si aceea destul de subtire.
Ti-as recomanda sa te apuci de alergat, cate 1-2 ore pe zi si vei vedea cu ochisorii tai, cum se topesc kilogramele. Nu uita: ultima masa la 7 seara si la ora 10 esti in pat, dormind.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Verifică greutatea cu alt cântar.

| alina2k18 a răspuns:

Ehh si eu am avut 87 si dupa 92 pana am batut gongul cu 100 laughing
Vezi ca atunci cand ajungi la obezitate kg tot cresc din pacatewinking si la tine e si mai grav daca ai ajuns la asemenea greutate copil fiind, toata viata o sa iti fie greu sa te mentii normoponderal asta in caz ca vei slabi.
Nu painea te-a ingrasat asta in cazul in care nu mananci 2 franzele pe zi.
Limiteaza dulciurile si satura-te cu legume slab calorice, carne slaba.
Evident fara prajeliwinking

| Vântulalb a răspuns:

93 kg la 14 ani? Obezitate morbida. Mergi la endocrinolog (cu trimitere de la medicul de familie). Numai el te mai poate ajuta in stadiul asta. Atentie, nu la nutritionist! La endocrinolog.

| Hela a răspuns:

Nu trebuie sa te infometezi... poti manca normal, dar sa faci mult sport. daca te stresezi ca nu ai voie aia, aia. o sa fie mult mai trist. o modalitate buna ar fi sa mananci putin si la diferenta de o ora/doua, sa mesteci cu rabdare mancarea si daca incepi sa faci sport... mai ales fiind baiat, cred ca joci fotbal, mergi cu bicicleta. avand 14 ani, cred ca vei fi incurajat sa faci un sport. asa ca nu fi trist ca asta e cea mai putina stresanta parte a vietii tale. (ce mai incurajarelaughing ) BAFTA!

| omaniparmeum a răspuns:

Să te cântărești dimineața pe stomacul gol. Și să pui cântarul pe loc drept și tare, pe gresie sau beton. Dar să fi atent să fie drept, pui cântarul în mai multe locuri și vezi dacă-ți arată aceleași kg. Și să nu pui cântarul pe covor.