| Daria8100966 a întrebat:

Buna TPU! Am 12 ani și ieri mi s-a făcut rău și aveam foarte mare febră. Mă durea in gât dar nu am băgat atât de mult în seama. Acum nu pot înghiți nimic nici măcar propria saliva deoarece mă doare rău gatul. Am niste pete albe pe amigdale. In cat timp se duce deoarece am o excursie sâmbătă asta și vreau să știu cum să scap mai repede de ea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| antonia9206q a răspuns:

Buna Daria8100966, poți încerca sa iti fierbi niste apă călduță.Cea mai importantă parte este sa nu fie clocotită şi sa incerci sa bei, deoarece apa calda v-a calma amigdalitele, de asemenea sa te hidratezi cu apa din 2 in 2 ore ca nu ar strica.Aceasta metoda am incercat-o si eu si mi-a disparut durerea din gat in maxim 3 zile. Şi incearca sa nu mananci/bei alimente/lichide reci deoarece acestea iti v-a inflama amigdalitele mult mai rau decat le ai acum.

| Salontanul a răspuns (pentru antonia9206q):

Sa calmeze amigdalitele? Tu stii sa faci diferenta intre amigdale si amigdalita? Mai si dai sfaturi aiurea!

| antonia9206q a răspuns (pentru Salontanul):

Ce vrei? Mai există şi oameni care greşesc!?

| Salontanul a răspuns (pentru antonia9206q):

Cand scrii de doua ori acelasi termen nu este greseala, este nestiinta!

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cere la farmacie analgezice si ceva pe baza de menta! Te vor ajuta. Daca ai probleme dese cu amigdalele (boala se numeste amigdalita) exista si un tratament babesc pe care l-am experimentat pe propria-mi piele si a dat rezultate definitive. Petrol lampant ( https://www.emag.ro/search/petrol+lampant ) un paharel de 100ml si doua lingurite de sare. Se amesteca bine si faci gargara ( ca si cu apa cu sare: https://well-nest.ro/gargara-cu-sare-beneficii/ ) cateva seri la rand. Atentie sa nu inghiti! Are un gust execrabil. Din copilarie n-am mai avut probleme datorita acestui tratament.

| Daria8100966 explică (pentru Salontanul):

Eu iau acum septocalmin și încă multe pastile... Mulțumesc pentru sfat!

| darrio2007 a răspuns:

Mai bine stai acasa. Nu-ti va trece in 2 zile.

| Violleta2022 a răspuns:

Uita de excursie fiindca in situatia actuala va trebuii sa stai in casa si sa iei pastile.
sanatate multa!

| blackann a răspuns:

Nu mai aberati pe aici (Violetta, ca de fiecare data rolling eyes ).

Normal ca poti merge in excursie, atata timp cat bei ceaiuri calde, cu multa miere si lamaie.
Lapte cald cu miere la fel, ajuta.
Mai poti face "shot-uri" cu lamaie si miere, aproape fierbinti. Trebuie sa incalzesti shot-urile si iti vor ajuta amigdalele.
Insanatosire grabnica si distractie placuta in excursie!

| Daria8100966 explică (pentru blackann):

Mulțumesc ????

| Daria8100966 explică (pentru Daria8100966):

Nu știu ce s-a întâmplat cu emoji ul? laughing)