| madalina246 a întrebat:

am 13 ani 1.70 inaltime si 60 de kg.Eu as vrea sa fiu cu mult mai slaba, as vrea sa am 50 de kg.
Cum as putea sa slabesc repede?

P.S :daca imi puteti da sfaturi, linkuri orice cu ce sa mananc sau oricee sa pot slabi big grinbig grin:...
Va rogg DAU FUNDA!big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Draga mea le varsta ta e normal sa ai aceste complexe!
DAR GANDESTE-TE ca o sa mai cresti pana la 17 ani cel putin si apoi ar trebui sa ta gandesti la slabire!
Ceea ce ai scris tu e o aberatie(te ar slabi mult)si nu cred ca vrei sa fi un schelet ambulant!
La inaltimea ta un pic de miscare(alergare/mers pe bicicleta/)drumetii ca tot esti in vacanta(si o alimentatie pe masura)
fara ce-ti place mai mult inlocuite cu fructe/branzeturi/lagume etc.
Carnea (cea de porc/vita)sa fie inlocuita cu cea de peste/pui/pasare chiar si vanata( cea mai buna) daca ai posibilitati.

PS: NU RISCA O SLABIRE urgenta!
Legumele te pot ajuta dar nu fac minuni atata timp cat nu vrei!
Ciupercile daca sunt pregatite cum trebuie o sa inlocuiasca carnea(si prajite/tocanita)i-ar pestele cu mujdei de usturoi facut cu 1, 2, 3..lingurite de bulion? o rosie taiata si aruncata pe plachiade peste(indiferent de ce e)
Stii cum se spune?
Pestele mamaliga prapadeste
Daca nu am putut sa te ajut incearca la o pensiune de munte unde pastravi (care nu au oase)si tot o sa slabesti natural si sanatos!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 60, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar mai puţin decât greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă vei ajunge la 50 kg, atunci vei fi SUBPONDERALĂ ( prea SLABĂ ) - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

| rebeccadreamy a răspuns:

Nu-ti fie frica esti in dezvoltare

| Adrian102 a răspuns:

Toate fetele cred ca daca sunt, mai slabe sunt si mai frumoase.GRESIT, esti bine asa cum esti mai ales la varsta ta, oricum o sa mai cresti si o sa mai slabesti, daca neaparat vrei sa slabesti nu asculta toate dietele, vezi ce grupa de sange ai si tine o dieta dupa aceasta, deoarece daca nu o respecti sunt sanse foarte mari ca dieta sa fie in zadar. Bafta