| Elena20022903 a întrebat:

Bună TPU, am 13 ani și vreau sa slăbesc 3 kg,am încercat de nenumărate ori,dar nu pot,n reușesc sa mă abțin de la dulciuri nici de la pâine, nu fac mult sport,și nici nu am o situație financiara prea buna și nu îmi pot permite sa cumpăr somon etc. Ajutați mă, va rog. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde ce greutate ai avut initial si cat vrei sa slabesti.
Exista un raport greutate/inaltime in functie de sex
http://www.suntparinte.ro/inaltime-si-greutate-copii
Vezi daca intr-adevar e cazul sa slabesti.
La varsta ta variatiile de de greutate sunt normale.
In general pentru un stil de viata sanatos trebuie MISCARE, sa mananci mai putine dulciuri, paine putina
Cel mai bine e sa mergi cu mama ta la un nutritionist pentru a da cel mai bune sfaturi.

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Daca vrei sa slabesti, trebuie sa ai ambitie. Serveste 3 mese si 2 gustari pe zi.
Nu manca dupa ora 18.
Alege painea de secara, costa tot atat de regula. Mananca maxim 2 felii de paine la masa!
Daca simti nevoia de dulce, mananca un fruct.
Bea multa apa.
Fa exercitii cate putin pana te obisnuiesti. Fa de exemplu azi 5 abdomene, 5 genoflexiuni intr-o serie. Faci 4 serii pe zi. Maine cate 10 abdomene si 10 genoflexiuni. Ziua urmatoare treci la 15. Cand ajungi la 50 nu mai cresti seriile.
Renunta la patiserie, paste, grau.
Mananca peste de orice fel, pui fara piele si sa nu consumi nimic prajit.
Renunta la smantana, unt si grasimi.
Nu combina tipuri diferite de proteine animale la aceeasi masa, adica mananci fie doar lactate, fie ou, fie carne. Orice masa trebuie sa aiba o salata, ceva legume crude. Nu combina lactatele cu painea.
Limiteaza sarea.
Nu consuma bauturi acidulate, alcool.
Daca vrei ceva bun, ia o patratica, maxim doua de ciocolata neagra macar 70 % cacao. Fructele se mananca doar la gustari, singure.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza situatia financiara.
Abtine-te de la ducliuri si paine si fa mult sport. Ce e asa greu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

încearcă totuși să renunți la dulciuri.

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
La varsta ta nu ar trebui sa-ti faci prea multe griji din cauza asta. Dar poti incerca sa te abtii de la dulciuri, sa mananci mai putina paine si sa faci sport. Degeaba faci sport daca te duci acasa si mananci tot ce gasesti in frigider. Sportul conteaza 20%, restul este doar alimentatia de care trebuie sa ai mare grija.
Succes!

| PsihopatX3 a răspuns:

Ai nevoie de ambiție!

| NewQuestion a răspuns:

Gimnastica,fructe,legume,mergi la inot, imbunatateste metabolismul, aduna-ti vointa in pumn!